7 کلید

۷ کلید تاب آوری

همه ما در طول زندگی با موانع زیادی مواجه می شویم و به آنها غلبه می کنیم، بارها و بارها شکست می خوریم و به حرکت کردن در مسیرمان ادامه می دهیم، با مشکلات بزرگ و بزرگتری مبارزه می کنیم و تسخیرشان می نماییم، در طی این روند، تاب آوری در ما بیشتر و بیشتر رشد می کند و موجب می شود که هیچ چیزی برای متوقف کردن یا عقب نگه داشتن ما وجود نداشته باشد. ۷ کلید تاب آوری به طور مختصر عبارتند از:

۱-تاب آوری نیازمند بینش است.

لازم است که توانایی پرسش و پاسخ قاطعانه و صادقانه را در خود پرورش دهیم. اگر مسبب کاری هستیم که به دنبال آن بعضی چیزها را از دست داده ایم، بهتر است با خودمان رو راست باشیم و مسئولیت آنرا بپذیرید.

۲- تاب آوری مستقل است.

در هر شرایط و امکاناتی که باشیم با تاب آوری می توانیم به زندگی و عملکرد قبلی خودمان (پیش از تروما) بازگردیم.

۳- اگر چه تاب آوری مستقل است اما با مواردی هم مرتبط و گره خورده است.

در کنار ویژگی تاب آوری، موضوعات مختلفی وجود دارند که می تواند برای تک تک ما انگیزه ای بزرگ و قوی باشند برای شروعی قوی تر و عملکردی جدیدتر.

۴- برای ابتکار عمل قوی نیازمند تاب آوری هستیم.

برای رویارویی با چالش ها و مشکلات لازم است ابتکار عمل و روش های متفاوت حل مسئله و تصمیم گیری را در خودمان رشد دهیم که تاب آوری این بستر را فراهم می کند.

۵- تاب آوری یکی از عناصر خلاقیت است.

با تاب آوری ما قادر خواهیم بود که به شرایط نگاه کنیم و بهترین تصمیم های خلاقانه را بی باکانه و با نگاه رو به جلو بگیریم.

۶- فرد تاب آور، شوخ طبع است .

شاید بارها و بارها، زندگی ما را به گریه وا دارد و کمتر بخنداند. اما شوخ طبعی عامل کمکی مهمی برای اوقاتی است که به طور جدی به دنبال اهدافمان هستم و در هر لحظه مجبور به مبارزه. با تاب آوری ما قادر خواهیم بود که همیشه و در هر موقعیتی به خودمان و شرایطمان بخندیم.

۷- شخص تاب آور به اخلاق پایبند است.

شخص تاب آور اخلاقیات قوی دارد. ما باید متعهد به این باشیم که هر کاری که در مسیر رو به جلو و برای کسب موفقیت انجام می دهیم اخلاقی است و زمانی که به آن رجوع می کنیم از این نظر مطمئن باشیم. آنچه که در مسیر اهدافمان به دست می آوریم و هر موفقیتی که کسب می کنیم باید در خدمت دیگران باشد و در چارچوب اخلاق.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *