۴۴۰ گام به سوی شکوفایی (جاده خوشبختی را چگونه طی کنیم؟)

شکوفایی (Flourish) و رسیدن به آن، یکی از اصلی ترین اهداف روانشناسی مثبت گراست. دکتر سلیگمن معتقد است که افراد، شادکامی و خوشبختی حقیقی را زمانی حس می کنند که به شکوفایی برسند. شکوفایی موجب بهباشی (well-being) همه جانبه فرد می شود.

شکوفایی یک سفر کاملاً فردی است که ارزش های فردی را به ارمغان می آورد و چیزی نیست که فردی داشته باشد یا نداشته باشد بلکه یک فرآیند مبتنی بر عمل است که شخص باید با آگاهی در مسیرِ رشد و شکوفایی گام بردارد.

* شما چقدر در زندگيتان شادكامي، رضايت و خوشبختي را احساس مي كنيد؟

* آيا در اين زمينه مهارت خاصي داريد؟

* برای رسیدن به شکوفایی چه مسيرهايي را انتخاب كرده ايد؟

کتاب ۴۴۰ گام به سوی شکوفایی نوشته دكتر طيب رشيد و افروز انجم و ترجمه دكتر زهره قرباني و دكتر مهتاب بيات ريزي  است كه در ۱۲۲ صفحه (به همراه CD) و توسط انتشارات سايه سخن به چاپ رسيده است.

در این کتاب کوتاه و روان، بطور ساده اما کاملاً علمی با طبقه بندی ۲۴ تایی توانمندی ها (فضیلت های شخصیتی) که دكتر سليگمن و پترسون تقسیم بندی کرده اند و وجود آنها را در افراد، نشان دهنده سلامت روحي و رواني می دانند، آشنا می شویم.

توانمندي هايي از قبیل:

كنجكاوي، خلاقيت، پشتكار، اصالت، سرزندگي، مهرباني، بخشش، آينده نگري، قدرداني، اميد، شوخ طبعي و …

نویسنده اين توانمندي ها را به جاده هاي رسيدن به خوشبختي تشبیه کرده و در کنار آن ما را با ۴۴۰ گامي كه بايد در مسير اين جاده ها برای رسیدن به شکوفایی برداریم، آشنا می سازد.

بخش کوتاهی از کتاب:

جاده هشتم: اصالت

توانمندی اصالت، خود را از طریق راست گویی و درگیر نبودن با خود نشان می دهد. فرد اصیل درباره افکار، احساسات و مسئولیت های خود صادق و گشوده است. این توانمندی به فرد اجازه می دهد بر حالات درونی اش تسلط داشته باشد و خود را به صورت یک کل یکپارچه در نظر بگیرد.

 

مانند همه کارها و روشهای اثربخش، این گام ها نیاز به عزم و اراده قوی دارند. از طرفی همگي اين تمرين ها در عين سادگي، پايه و اساس علمي دارند. در انتهاي هر توانمندي فيلم هاي سينمايي جهان مرتبط با هر توانمندي، معرفي شده اند.

 

پی نوشت:

۱- عنوان اصلی کتاب:

 ۴۴۰ Ways to use VIA character strengths

۲- دکتر طیب رشید روان شناس بالینی، محقق در حوزه روان شناسی مثبت گرا و استاد دانشگاه تورنتوی کانادا، متولد پاکستان است. مهم ترین حوزه مطالعاتی دکتر رشید روان شناسی بالینی با رویکرد روان شناسی مثبت و آموزش مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *