روانشناسی

۱۵ مزیت روانشناسی مثبت گرا

۱- روانشناسی مثبت گرا به ما تغییر دیدگاه را می آموزد. یک تغییر حتی جزیی در نگرش و دیدگاه می تواند منجر به تغییرات چشم گیری در کیفیت زندگی ما شود.

۲- اغلب ما بیشتر از چیزی که فکر می کنیم برای پول و خوشبختی ناشی از آن ارزش قائلیم. در حالیکه روانشناسی مثبت گرا ما را از تلاش های مداوم و بی پایان برای دستیابی به مادیات باز می دارد.

۳- هزینه کردن پول در تجارب عملی، شادی بیشتری نسبت به صرف پول برای دستاوردهای مادی به همراه دارد.

۴- قدردانی و شکرگزاری نقش بزرگی در شادی دارد؛ هر چه بیشتر شکرگزاری کنیم احساس خوشبخت تر بودن خواهیم داشت.

۵- اکسی توسین حاصل از رفتارهای مثبت (در آغوش گرفتن، مهرورزی و محبت کردن) موجب تحریک اعتماد، همدلی و اخلاقیات در انسانها شده و باعث بهبود احساس رضایت می شود.

۶- افرادی که تعمداً حالت و روحیه مثبت به خودشان می گیرند در تجربه خُلق مثبت هم موفق ترند. اگر چه داشتن یک چهره شاد الزامی نیست اما تنها نیازمند کمی تلاش است.

۷- افرادی که نسبت به دیگران مهربانند نه تنها موجب افزایش حس خوشبختی در خودشان می شوند بلکه توسط دیگران هم پذیرفته ترند.

۸- احساسات مثبت عملکرد شغلی ما را افزایش می دهد.

۹- احساسات مثبت در محل کار مسری است به طوری که یک فرد یا یک تیم مثبت می تواند تأثیرات موجی در کل سازمان داشته باشد.

۱۰- اقدامات کوچک و ساده می توانند تأثیرات به سزایی بر روی خوشبختی و شادی داشته باشند به این معنی که برای شادتر بودن به مکان یا شرایط خاص و یا یک انگیزاننده قوی نیاز نیست.

۱۱- موفقیت! موفقیت نه تنها ما را خوشحال تر می کند بلکه تجربه احساس شادی، شانس موفقیت های بعدی را هم افزایش می دهد.

۱۲- روانشناسی مثبت گرا توصیه می کند افرادی را که بطور طبیعی خوش بین نیستند با گفتن “فقط مثبت فکر کن” مجبور به خوش بینی نکنید. همزمانی یک بدبینی عمیق و خوش بینی غیرواقعی آسیب زا تر است.

۱۳- خوشبختی در زمان حال است. ریشه در اکنون دارد. البته که می توان گذشته و آینده را هم به حال پیوند داد تا معنای عمیق تری را درک کرد، اما بهتر است بر لحظه اکنون تمرکز کنیم تا شادیمان افزایش یابد.

۱۴- دهنده ها تجربه های معنادارتری دارند در حالیکه گیرنده ها شادی بیشتری را تجربه می کنند. اگر کمبود معنا را در زندگی تان احساس می کنید خود را و آنچه را که دارید به دیگران هدیه داده و به افراد توجه کنید اما اگر کمبود شادی دارید سعی کنید سخاوت و بخشش و محبت دیگران را پذیرا باشید.

۱۵- اصالت و داشتن هویت فردی قوی معنای زندگی را ارتقا می بخشد پس اگر به دنبال شادی معناداری هستید برای اصالت خودتان تلاش کنید.

منبع

2 دیدگاه برای “۱۵ مزیت روانشناسی مثبت گرا

 1. سلااااام
  برای قبولی تو رشته روانشناسی مثبت گرا پیام نور (فراگیر) چه توصیه و راهنمایی دارید؟ مطالب منابعش خیلی گنگه و سوالی چهارگزینه اش قطعا سخت میشه.

  1. سلام دوست عزیز. راستش من تا الان اطلاع نداشتم این رشته در ایران هم تدریس میشه و بعد از سوال شما سرچ کردم و متوجه شدم که رشته روانشناسی اسلامی گرایش روانشناسی مثبت گرا در دانشگاه پیام نور تدریس میشه. در مورد منابع من فایل مربوط به منابع را از این سایت دانلود کردم:
   http://www.pnueb.com
   و خوشبختانه کتابهایی که معرفی شده به عنوان منابع همگی در بازار کتاب موجود هستند حتی تعدادی را هم اینجا در سایتم خدمتتون معرفی کردم. پس با مطالعه فکر می کنم جای نگرانی نباشه و حدس میزنم رشته دانشگاهی لذت بخشی باشه. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *