11 سپتامبر

۱۱ سپتامبر – بازیابی روانی پس از فاجعه

۱۱ سپتامبر و عواقب بعد از آن از جمله موضوعاتیست که هنوز هم محققان روانشناسی به آن می پردازند. در یک پروژه تحقیقاتی، محققان روانشناسی تحقیقی را آغاز کردند که واکنش بزرگسالان را به رویدادهای آسیب زا، بازیابی و استرس و اختلال پس از سانحه (PTSD) در منطقه نیویورک، ۶ ماه بعد از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر را بررسی کنند.

بنابراین یک نمونه بزرگ حدود ۲۷۵۲ نفر از ساکنین منطقه نیویورک را به طور تصادفی انتخاب کرده و در گروه های مختلف مانند زیر قرار دادند:

  • افرادی که زمان وقوع حادثه در ساختمان مرکز تجارت جهانی (WTC) بودند.
  • افرادی که خانواده و دوستانشان را در حادثه از دست دادند.
  • افرادی که همان موقع در بیرون از ساختمان شاهد حمله بودند.
  • افرادی که آسیب فیزیکی دیده بودند.
  • افرادی که مال و اموالشان را از دست داده بودند.

و گروه های متعدد دیگر.

سپس محققان بوسیله پرسشنامه و مصاحبه تلفنی با این افراد، اعداد و آماری را جمع آوری کردند که نتایج زیر را در برداشت:

اول اینکه در هر یک از گروه ها بیش از نیمی از افراد بعد از ۶ ماه توانسته بودند خودشان را بازیابی کرده و به زندگی و عملکرد عادی برگردند و دچار PTSD نشده و تنها حدود یک سوم افراد در هر گروه علائم این بیماری را نشان می دادند. حتی این نتیجه در مورد افراد حاضر در گروهی که در لحظه وقوع حادثه در ساختمان حضور داشتند نیز صادق بود.

دوم اینکه در مجموع در همه گروه ها نیز تعداد افرادی که بازیابی شده بودند و به زندگی نرمال برگشته بودند بیشتر از نصف جامعه آماری بود. به این معنی که از کل نمونه ۲۷۵۲ نفری چیزی حدود ۱۶۷۲ نفر (تقریباً ۶۵%) بازیابی شده بودند و تعداد مبتلایان به PTSD کمتر از یک سوم جمعیت بود.

آنچه که از این تحقیق منتج شد این است که بازیابی حتی در آسیب زاترین حوادث و تروماتیک ترین سطوح رویارویی نیز اتفاق می افتد. اتفاقات بد همیشه رُخ می دهد و همه افراد در طول زندگی با آن روبرو خواهند شد و اگرچه دچار سردرگمی و پریشانی می شوند اما خوشبختانه تعداد کمی دچار عواقب ناشی از تروماهای شدید خواهند شد.

به علت هزینه های مالی و معنوی ناشی از ابتلا به بیماری های پس از تروماها، این تحقیقات برای شناخت بیشتر رابطه بین بازیابی و واکنش های ترومای بالینی انجام می شود. از طرفی می توان از این طریق به راه های جدیدی برای آماده سازی و آموزش برای اتفاقاتی شبیه جنگ، حملات تروریستی و … دست یافت.

نهایتاً اینکه خوشبختانه بازیابی شایع تر از آن است که ما باور داریم.

 

منبع:

 Psychological Resilience After Disaster

(New York City in the Aftermath of the September 11th Terrorist Attack)

by: George A. Bonanno, Sandro Galea, Angela Bucciarelli, and David Vlahov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *