لذت

۱۰ راهكار توسعه مهارت لذت افزايي

در مطلب قبلي در مورد لذت افزايي (savoring) يعني “تلاش آگاهانه و تعمدي براي افزايش شدت و مدت زمان تجربه ها و احساسات مثبت” نوشته شد. حال چگونه اين مهارت را به ليست مهارت هايمان افزوده و يا بهبود دهيم؟

Fred Bryant كه در اين زمينه تحقيقات متعددي انجام داده است، ۱۰ راهكار زير را براي توسعه مهارت لذت افزايي پيشنهاد مي دهد:

۱- احساسات خوبتان را با ديگران به اشتراك بگذاريد.

مطالعات نشان مي دهند آنهايي كه احساسات مثبتشان را با ديگران به اشتراك مي گذارند شادتر از كساني هستند كه اين كار را نمي كنند. Bryant مي گويد لذت افزايي مانند يك چسب مي تواند افراد را با هم متحد كرده و براي تقويت روابط ضروري است.

۲- تصاوير ذهني بگيريد.

براي يك لحظه توقف كنيد و آگاهانه، دقيق و  تعمدي از چيزهايي كه بعداً مي خواهيد به ياد بياوريد تصويربرداري ذهني كنيد؛ صداي يك خنده از ته دل، لحظات بودن كنار اعضاي خانواده، صداي پرندگان، بوي خوش گل هاي باغچه، لبخند رضايت بخشِ مديرتان و هر چيزي كه به خاطر آوردنش لذت بخش خواهد بود.

۳- به خودتان تبريك بگوييد.

در تشويق كردن و اعتباربخشي به سخت كوشي ها و موفقيت هاي خودتان ترديد نكنيد. خود تشويقي هنوز آنچنانكه بايد جاي خود را در فرهنگ ها پيدا نكرده اشت اما افرادي كه به دستاوردهايشان بها نمي دهند و آنها را كم اهميت مي پندارند، از موفقيت هايشان لذت كافي نمي برند.

۴- مركز احساسات خود را هوشيار كنيد.

با احساساتتان در ارتباط باشيد و براي استفاده آگاهانه از آنها وقت بگذاريد. البته Bryant معتقد است كه امروزه با وجود عوامل حواس پرتي متعدد اين كار بسيار سخت است. در يك تحقيق، دانشجوياني كه هنگام خوردن شكلات، روي آن تمركز كرده بودند احساس لذت بيشتري نسبت به دانشجوياني داشتند كه هنگام شكلات خوردن حواسشان پرت شده بود.

۵- شادي هايتان را فرياد بزنيد.

زماني كه اتفاق خوبي برايتان رخ مي دهد با صداي بلند بخنديد، بالا و پايين بپريد و فرياد بزنيد. افرادي كه احساسات مثبتشان را ابراز مي كنند تمايل به چيزهاي بهتر و احساسات بهتري دارند. تحقيقات متعددي نشان داده كه افرادي كه هنگام ديدن فيلم هاي خنده دار احساساتشان را نشان مي دهند لذت بيشتري مي برند تا آنهايي كه احساساتشان را سركوب مي كنند.

۶- نتيجه را با چيزهاي بدتر مقايسه كنيد.

Bryant پيشنهاد مي دهد احساسات مثبت خود را با به يادآوردن اينكه چطور نتايج مي توانستند بد باشند تقويت كنيد. براي مثال اگر شما تا ديروقت سركار هستيد به ياد بياوريد كه بعضي از افراد ممكن است اصلاً شغلي نداشته باشند.

۷- در لحظه جذب كنيد.

بررسي ها نشان داده كه افراد بيشترين لذت را زماني مي برند كه به طور كامل جذب فعاليت هايشان مي شوند، در اين حالت زمان و مكان را فراموش كرده و در حقيقت در حالت غرقگي (Flow) قرار دارند. كودكان به خصوص در اين زمينه ماهر هستند، اما براي بزرگترها كه به آساني و بوسيله انواع تكنولوژي و چندوظيفه اي بودن حواسشان پرت مي شود، سخت تر است.

۸- نعمت هاي خود را شمرده و شكرگزار باشيد.

به همسرتان، خانواده و دوستانتان بگوييد كه از داشتن آنها احساس خوش شانسي مي كنيد. زمان بيشتري را براي قدرداني از غذا قبل از هر وعده اختصاص دهيد. پژوهش ها نشان مي دهند كه گفتن سپاسگزارم و ابراز احساسات مثبتمان با صداي بلند مي تواند ما را شادتر كند. Bryant همچنين پيشنهاد مي كند هرگز بدون سپاسگزاري به رختخواب نرويد.

۹- از افكار مخرب دوري كنيد.

از تفكرات منفي اجتناب كنيد كه به اندازه تفكرات مثبت مهم هستند. بعد از يك روز سخت و دشوار، تلاش كنيد روي چيزهاي منفي كه رخ داده تمركز نكنيد. افراد با افكار منفي بعد از يك دستاور (موفقيت) فردي، احساس لذت كمتري دارند.

۱۰- به ياد بياوريد كه چگونه زمان به سرعت مي گذرد.

يادتان باشد كه لحظه هاي خوب زود مي گذرند و به خودتان متذكر شويد كه آگاهانه از لحظه هايتان لذت ببريد. به خاطر داشته باشيد كه چگونه لحظات خاص زندگي كوتاه هستند و آرزو مي كنيم آنها مي توانستند طولاني تر باشند؛ پس هنگاميكه رخ مي دهند از آنها لذت ببريد.

* مطلب مرتبط و مفيد (سايت شخصي دكتر زهره قرباني)

3 دیدگاه برای “۱۰ راهكار توسعه مهارت لذت افزايي

  1. من به شاکر بودن به خاطر داشته‌ها خیلی اعتقاد دارم و فکر می‌کنم این بنیان یک زندگی شاد است. کسی که قدر داشته‌های خودش را نداند نمی‌تواند از لحظات زندگی خودش لذت ببرد. با این حال آدم در حین شاکر بودن از جایی که اکنون هست، باید به فکر پیشرفت هم باشد و این‌جاست که یادآوری گذر زمان می‌تواند یاری‌رسان باشد. با نپرداختن به افکار منفی موافقم اما به هر حال مشکلات بخشی جدایی ناپذیر از زندگی محسوب می‌شوند و هر از گاهی خواه و ناخواه باید با افکار و اتفاقات منفی روبه‌رو شد. در چنین مواقعی بهتر است با اتکا به جنبه‌های مثبت گذشته، به فکر راه حلی بود؛ راه حلی برای رسیدن به اتفاقات خوب در آینده. در بین این ده مورد تبریک گفتن به خود را مهم‌تر از باقی می‌دانم گرچه همه این موارد تا حدودی مکمل هم هستند. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *