گزینه ب:فصل دهم-دوباره عشق، دوباره شادی و خنده

عشق

فصل آخر کتاب به عشق می پردازد. به  احساسات شریل بعد از حدود ۱۵ ماه از فوت همسرش دیو و اینکه زندگی در جریان است و با تمام آنچه که برای هر یک از ما پیش می آید باید رو به جلو در حرکت باشیم و شادی و عشق ورزیدن را از خود و دیگران دریغ نکنیم. من این احساسات را با زبان خود شریل در اینجا ثبت می کنم.

هنوز هم بعد از ۱۵ ماه احساس گناه از شادی و خنده و عشق ورزیدن دارم و هرگز نمی توانم یاد و خاطره دیو را فراموش کنم. برادرم و دوستانم به من توصیه می کردند که وارد رابطه جدیدی شوم اما من نمی توانستم در مورد دوباره عاشق شدن و دوست داشتن حتی فکرش را هم بکنم چه برسد به این که روزی با کسی قرار آشنایی بگذارم و در موردش حرف بزنم. حسی مانند بی وفایی به من دست می داد. عشق یکی از دلایل غم و اندوه است. وقتی شریک زندگیتان را از دست می دهید چیزی که بیشتر از دوباره عاشق شدن دلواپستان می کند دوباره عاشق شدن است که همراه با گناه وحشتناکی است.

از طرفی قضاوت های مردم شرایط را سخت تر می کند. البته مردانی که رابطه جدیدی بعد از فوت همسرشان شروع می کنند کمتر مورد قضاوت شدید قرار می گیرند اما در مورد زنان انتظار این است که مدت طولانی تری عزادار بمانند. علت این موضوع ریشه در مسائل بسیاری مانند احساس گناه و اضطراب زنان در مورد شروع یک رابطه عاشقانه جدید و البته فرهنگ جاافتاده در جوامع است. همچنین دغدغه و مسئولیت بچه ها و والدین پیر فرصت رابطه مجدد را از زنان می گیرد.

شروع یک رابطه جدید خیانت نیست و نمی تواند باعث پاک شدن غم و اندوه شود. احتمالاً در ابتدا همه چیز عجیب و غریب هم به نظر خواهد رسید. اما این پله ها باید یکی یکی طی شوند تا روزی همه چیز بهتر از قبل شود. شاید گاهی اوقات باید یک حادثه بد را سپری کنیم تا بفهمیم در دنیا چقدر زیبایی وجود دارد.

و اما عشق ورزیدن، اسکن مغز کسانی که عاشق هستند نشان می دهد آنها از سطح انرژی بالایی برخوردارند و وجودشان سرشار از سرخوشی و رضایت است، اعتماد به نفس و عزت نفسشان ارتقا می یابد و حس شوخ طبعی و شادی بیشتری را تجربه می کنند.

شریل می گوید یکی از مهمترین درس هایی که در زندگیم یاد گرفته ام این موضوع است که تا چه میزان می توانیم بعد از مرگ عزیزی او را برای همیشه عمیقاً دوست داشته باشیم. شاید دوباره زندگی جدید و رابطه جدیدی را شروع کنیم ولی اینها دلیلی برای فراموشی عزیزانمان نخواهد بود. نوشتن این کتاب و تلاش برای پیدا کردن معنی، جایگزین غمم نشده است. اما هنوز هم می توانیم عاشق شویم، هنوز هم می توانیم به شادی برسیم، گزینه های ب می تواند به ما زندگی ببخشد، حالا دیگر می دانم نباید به عقب برگردم بلکه باید رو به جلو حرکت کنم، باید رشد کنم.

می توان گفت: “چیزهایی را قرار است از دست بدهیم و چیزهایی را نیز بدست خواهیم آورد و شاید روزی دستاوردهایمان آنقدر بزرگ باشد که بتواند جای از دست دادن هایمان را بگیرد.”

ما می توانیم هر روز منعطف تر از دیروز باشیم و استقامت و انعطاف پذیری مان را مانند یک عضله قوی کنیم.

درون هر یک از ما چراغی وجود دارد که خاموش نخواهد شد.

پایان

2 دیدگاه برای “گزینه ب:فصل دهم-دوباره عشق، دوباره شادی و خنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *