کودک خوش بین

کودک خوش بین

كودك خوش بين کتابی است که محصول چندین سال كار پژوهشي و آموزشي پدر روان‌شناسي مثبت گرا مارتین سلیگمن و همکارانش بر روي كودكان دبستانی و والدين و مربيان آنهاست كه در قالب «برنامه پيشگيري پنسيلوانيا» رخ داد. کتاب کودک خوش بین (برنامه ای آزموده شده برای ایمن ساختن همواره کودکان در برابر افسردگی) نوشته مارتین ای.پی.سلیگمن است که توسط خانم فروزنده داورپناه، روان و سلیس ترجمه شده و انتشارات رشد آنرا چاپ کرده است. 

هدف این کتاب آن است كه به كودكان بياموزيم تا ديدگاهي واقع گرايانه از خود پيدا كنند و خوش بيني صحيح را آموزش ببینند. برخلاف گذشته كه فرض مي شد افسردگي فقط در بزرگسالان وجود دارد، تحقیقات و آمارها نشان از آن می دهند که سن افسردگی پایین تر از تصور ماست و امروزه افسردگي در كودكان هم قابل مشاهده است. افسردگی و تبعات آن و اثرات مخربی که می تواند بر زندگی یک کودک در بزرگسالی داشته باشد آنقدر مهم است که بهتر است با آگاهی و تشخيص به موقع به مقابله موثر با آن بپردازیم. برنامه پیشگیری پنسیلوانیا به ایمن سازی روانی کودکان پرداخته است. عمده ترين مهارت هاي شناختي در برنامه پيشگيبري پنسيلوانيا شامل موارد زیر بودند:

۱- مشخص ساختن افكار خودآيند خويش

۲- جستجو براي يافتن شواهد

۳- يافتن گزينه هايي جايگزين

۴- اجتناب از فاجعه پنداري

کودک خوش بین نیاز امروز جامعه ماست. از آنجا که در این مقطع زمانی کشور ما با مسائل و چالش های سخت و استرس زا روبروست، کودکان نیز از عواقب این وضعیت در امان نبوده و لازم است والدین و اولیای مدرسه درخصوص افسردگی و بدبینی کودکان آگاهی یابند تا با مشاهده علائم به رفع آن برآیند.

ما نيازمند کودک خوش بین هستیم. كودكاني كه مهارت هاي لازم براي خوب عمل كردن در شرایط دشوار را آموخته باشند، کودکانی که بدون خشونت و با اشتیاق در مدرسه حضور یابند، کودکانی که طبق برنامه پیشگیری پنسیلوانیا یاد گرفته باشند كه افكار و احساسات و رفتار خود را بهتر بشناسند و مهارت حل مسئله را بياموزند تا به جاي يأس و انفعال و تعبير و تفسيرهاي بدبينانه هنگام رخ دادهای تلخ و دشوار، عملكردي سازنده داشته باشند، کودکانی که با باورهاي بدبينانه خود مقابله كرده و در پي يافتن درك درست تري براي علت شكست هاي خود برآيند، کودکانی که هنگام مواجه با شکست، افسرده و دلتنگ نشوند و از تلاش كردن دست برندارند، کودکانی که نحوه مواجه شدن با اختلاف هاي خود را با ديگران و نيز حل مسائل اجتماعي را آموخته باشند. ما نیازمند کودکانی هستیم که بياموزند، افكار، قابل چون و چرا و قابل تغييرند و ضرورتي ندارد نخستين انديشه اي را كه به ذهنشان مي رسد بپذيرند. 

در این صورت کودک خوش بین ما در برابر افسردگي مختومي كه شكست ها و فاجعه هاي زندگي با خود به همراه مي آورند ايستادگي کرده و می تواند موفقيت بيشتري در زمين بازي، در مدرسه و در محيط كار کسب کند. همچنین وضعیت سلامتی بهتر و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

مطالعه کتاب کودک خوش بین به والدین و مربیان مدارس توصیه می شود، چرا که با خواندن آن:

۱-مهارتهايي را مي آموزيد كه باعث پيدايش سبك تبيين خوش بينانه مي شوند.

۲- مي آموزيد كه چگونه فرزندان خود را در به مجادله كشاندن افكار بدبينانه خود ماهر سازيد.

۳- مهارت هاي اجتماعي قابل استفاده در مقابله با افسردگي را می آموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *