چه چیزی را می توانید تغییر دهید و چه چیزی را نمی توانید…

یکی دیگر از کتاب‌های خودیاری در روانشناسی مثبت‌گرا برای زندگی روزمره که توسط پدر روانشناسی مثبت‌گرا مارتین سلیگمن نوشته شده، کتاب “چه چیزی را می توانید تغییر دهید و چه چیزی را نمی توانید” می‌باشد.

این کتاب ترجمه الهام سادات افراز و رامین کریمی است که در ۲۰۰ صفحه توسط انتشارات آفشید چاپ شده است.

بطور کلی از ویژگی‌های کتاب‌های دکتر سلیگمن کاربردی بودن آنهاست. در عین حال که ایشان مطالب را با زبان ساده بیان می‌کنند اما اعتبار می آنها نیز حفظ می شود.

اما درباره این کتاب؛

همه ما به این واقعیت واقف هستیم که دارای ویژگی‌های تغییرپذیر، تغییرناپذیر و برخی ویژگی‌های تغییرپذیر البته با تلاش زیاد هستیم. مطمئناً با توجه به کمبود منابع در اختیار، اغلب ما مشتاق هستیم که به بهترین شکل و سریع‌ترین روش بتوانیم آنچه را که لازم است، تغییر دهیم.

دکتر سلیگمن هدف از این کتاب را این‌گونه بیان می کند:

از آنجایی‌که بعضی از مسائل تغییرشان در اختیار ماست و برخی دیگر نه؛ با دانستن این‌که چه چیزهایی را می‌توانیم تغییر دهیم و چه کارهایی برای ایجاد این تغییر لازم است خود را بهتر آماده تغییرات کرده و وقتِ محدود و هزینه‌های مالی خود را در راه چیزی خرج می‌کنیم که برایمان دست یافتنی باشد.

در کتاب طی ۱۳ فصل به معرفی در مورد مسائل و اختلالات رایج در افراد پرداخته شده است. درخصوص علائم و قابلیت تغییرپذیری و روش‌های ممکن درمان اختلالاتی از جمله ترس و فوبیا، افسردگی، خشم، اختلال پس از سانحه (PTSD)، رژیم غذایی و تناسب اندام، الکلیسم. همچنین در هر مورد پرسشنامه‌های خودسنجی، روش‌های توصیه‌ای دارو درمانی یا شناخت درمانی و جداول مقایسه بین این دو روش آورده شده است.

به عنوان مثال در مورد خشم که گفته می شود در مقایسه با افسردگی و یا اضطراب اختلال واقعی نیست و نباید آن را بطور کامل از بین برد بلکه باید آنرا تعدیل کرد، به فوائد و مضرات ابراز آن، بیماری‌های مرتبط، مراحل خشم و روش‌های فرونشاندن آن پرداخته شده است.

مثلاً یکی از روش‌های توصیه شده سلیگمن، طراحی جدول خشم به مدت یک هفته است. این جدول دارای ۵ ستون (برخورد و نتیجه، طول مدت، شدت، محرک، زمان) است. با این روش می توانیم الگوی خشم خود و آنچه که خشم ما را بر می‌انگیزند، شناخته و بیاموزیم که چگونه می‌توانیم آنرا فرو بنشانیم.

نکته مهم و جالب دیگر در کتاب این است که مارتین سلیگمن معتقد است موفقیت و شکست از درمان ناکافی نشأت نمی‌گیرد بلکه بیشتر ناشی از عمق مشکلات است؛ مشکلات سطحی می توانند تغییر کرده و درمان شوند اما مشکلات عمیق یا بسیار عمیق قابل درمان نیستند.

بر همین اساس سلیگمن تئوری عمق و تغییر را عنوان کرد به این معنا که:

“تغییر وضعیت روانی که پایه‌های زیست شناختی دارد به علت اینکه القا شده یا به ارث رسیده، مشکل‌تر است و تغییر وضعیتی که القا نشده باشد مثلاً عادتی که آموخته می‌شود، آسان‌تر است.”

در کل کتاب بجر در مباحث روش‌های درمانی که اندکی تخصصی نگارش شده است برای همه افراد مفید و آموزنده است و به نقل از مترجمان، این کتاب به آنان‌که در جست و جوی تغییرند، پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *