پرسشنامه

پرسشنامه شوخ طبعي (SHQ)

پرسشنامه شوخ طبعي Sense Of Humor Questionnaire (SHQ) ابزار استانداری براي بررسي و سنجش وجود و ميزان شوخ طبعي است.

در مطلب قبل گفته شد شوخ طبعي ويژگي رواني است كه نظريه پردازان بزرگي همچون آبراهام مازلو در افراد رشد يافته و خودشكوفا معرفي كرده اند. تقريباً همه تحقيقات و پژوهش ها رابطه مثبت بين شوخ طبعي و سلامت رواني و جسمي را تأييد كرده اند. بطوريكه امروزه به عنوان يك مكانسيم دفاعي در برابر اضطراب و افزايش روحيه فرد در مقابله با استرس بكار مي رود.

از طرفي دكتر راد مارتين در حوزه شوخ طبعي مطالعات و تحقيقات زيادي را انجام داده و شوخ طبعي را تفاوت هاي عادتي افراد در رفتارها، عواطف، نگرش ها و توانايي در زمينه سرگرمي توصيف كرد.

او شوخ طبعي را به ۴ سبك پيوند دهنده، خود ارزنده ساز، پرخاشگرانه و خودشكنانه تقسيم بندي كرده است. سبك شوخ طبعي يك ويژگي شخصيتي است كه در طول زمان نسبتاً پايدار مي ماند. البته سبك هاي شوخ طبعي تحت تأثير عواملي مانند ۵ عامل بزرگ شخصيتي، هوش هيجاني، فرهنگ و مليت هاي مختلف و تفاوت هاي جنسي قرار مي گيرند.

مارتين در سال ۲۰۰۳ پرسشنامه شوخ طبعي را طراحي كرد كه خانم مهديه سادات خشوعي و همكارانش آنرا بومي سازي كرده اند. در اين پرسشنامه دو سوال مطرح است:

۱- آيا طنز براي افزايش خود و يا ارتقاء روابط خود با ديگران استفاده مي شود؟

۲- آيا طنز نسبتاً خيرخواهانه است يا بطور بالقوه مضر و مخرب است؟

این پرسشنامه دارای ۲۵ سوال در طيف ليكرت از كاملاً مخالفم (۱) تا كاملاً موافقم (۷) است.

۵ زير مقياس در اين پرسشنامه مورد سنجش قرار مي گيرد:

۱٫لذت از شوخي

۲٫ خنده

۳٫ شوخي كلامي

۴٫شوخ طبعي در روابط اجتماعي

۵٫ شوخ طبعي در شرايط استرس آور

لازم به ذکر است که پرسشنامه شوخ طبعي از یک سایت معتبر خریداری شده و شما می توانید با اطمینان از آن استفاده نمایید. همچنین اين پرسشنامه به صورت آنلاين در اينجا قابل دسترسي و استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *