پرسشنامه فضيلت

پرسشنامه سخت رویی و سنجش میزان آن

پرسشنامه سخت رویی ابزار استانداری برای اندازه گیری میزان سخت رویی (Hardiness) در افراد می باشد. همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد، سخت رویی از صفاتی است که داشتن آن موجب افزایش بازیابی (تاب آوری) می شود.

یادآور شدیم که سخت رویی از سه مولفه تعهد، کنترل و مبارزه جویی در کنار هم تشکیل شده است. تحقیقات دکتر سالواتور مدی و کوباسا نشان داد که افراد دارای سخت رویی استرس را به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی پذیرفته و استرسورها را قابل تغییر می دانند. آنها با باور به مسئولیت خود در زندگی و تأثیر گذاری و با استفاده از دانش و مهارت و قدرت شخصی سعی در حل مشکلات داشته و پیشرفت می کنند.

از طرفی هر چه میزان سخت رویی در افراد بالاتر باشد خطر ابتلا به بیماری های ناشی از استرسورها کمتر می شود. پس سخت رویی محافظی در برابر استرس و تأثیرات آن است. در این مورد مدی و کوباسا از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ روی ۶۷۰ نفر “نقش سخت رویی در ایجاد مقاومت در مقابله با انواع بیماری ها” را بررسی کردند و نتایج نشان داد که عوامل استرس زای زندگی خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش داده ولی در عوض داشتن صفت سخت رویی موجب کاهش خطر بیماری است.

با جستجو در سایت های ایرانی و خارجی با پرسشنامه سخت رویی آشنا شدم که توسط کوباسا و همکارانش در سال ۱۹۷۹ تهیه و تنظیم شده است. این پرسشنامه شامل ۵۰ سوال در طیف لیکرت (صفر= اصلاً درست نیست، ۳= کاملاً درست است) می باشد.

سوالات در سه بخش، سه مولفه تشکیل دهنده سخت رویی را می سنجد:

۱۷ سوال مربوط به مولفه مبارزه جویی، ۱۶ سوال مربوط به مولفه تعهد و ۱۷ سوال مربوط به مولفه کنترل.

قابل ذکر است که پرسشنامه سخت رویی از یک سایت معتبر خریداری شده و شما می توانید با اطمینان از آن استفاده نمایید.همچنین پرسشنامه های بازیابی دیگری هم در سایت های خارجی موجود است که البته چون رایگان هستند لینک یکی از  آنها را اینجا در اختیارتان قرار می دهم تا در صورت تمایل استفاده نمایید.

لینک ۱

6 دیدگاه برای “پرسشنامه سخت رویی و سنجش میزان آن

 1. هرچند این ترجمه کمی جنسیت زده است (خب این هم بخاطر فرهنگ سنتی و تجربه های تاریخی ماست) اما بنظرم باز هم میتونه بهتر باشه: پایمردی

  1. درود مختار جان
   ممنون از بازخوردت. راستش من هیچ یک از واژه هایی رو که بکار می برم ترجمه شخص خودم نیست و با جستجو در مقاله ها و سایت های مرتبط آنها را جستجو می کنم پس ناگزیر باید واژه هایی را استفاده کنم که در مقالات علمی بکار برده شده و تا جای ممکن نظر شخصیم رو اعمال نکنم.

 2. سلام یه پرسشنامه داریم به نام (Haghbin and Pychyl’ s (2015 آیا تهیه کننده آن شمایید؟ آیا در ایران هست؟ چگونه تهیه کنم؟؟
  سپاس از پاسخگویی
  لطفا در ایمیل بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   خیر این پرسشنامه مربوط به من نیست و البته پرسشنامه های موجود در وب سایت هم از یک سایت معتبر خریداری شده و تهیه کننده اشون بنده نیستم. در مورد این پرسشنامه که نام بردید و چگونگی تهیه اش اطلاعی ندارم شاید با سرچ قوی بتونید پیداش کنید.
   با سپاس

  1. درود بر شما
   البته با تجربیاتی که شما در سایتتون و گردهمایی متمم به اشتراک گذاشتید، سخت رویی و انعطاف پذیری شما ستودنی و ارزشمند است.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *