پرسشنامه سخت رویی

پرسشنامه سخت رویی و سنجش میزان آن

پرسشنامه سخت رویی ابزار استانداری برای اندازه گیری میزان سخت رویی (Hardiness) در افراد می باشد. همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد، سخت رویی از صفاتی است که داشتن آن موجب افزایش بازیابی (تاب آوری) می شود.

یادآور شدیم که سخت رویی از سه مولفه تعهد، کنترل و مبارزه جویی در کنار هم تشکیل شده است. تحقیقات دکتر سالواتور مدی و کوباسا نشان داد که افراد دارای سخت رویی استرس را به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی پذیرفته و استرسورها را قابل تغییر می دانند. آنها با باور به مسئولیت خود در زندگی و تأثیر گذاری و با استفاده از دانش و مهارت و قدرت شخصی سعی در حل مشکلات داشته و پیشرفت می کنند.

از طرفی هر چه میزان سخت رویی در افراد بالاتر باشد خطر ابتلا به بیماری های ناشی از استرسورها کمتر می شود. پس سخت رویی محافظی در برابر استرس و تأثیرات آن است. در این مورد مدی و کوباسا از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ روی ۶۷۰ نفر “نقش سخت رویی در ایجاد مقاومت در مقابله با انواع بیماری ها” را بررسی کردند و نتایج نشان داد که عوامل استرس زای زندگی خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش داده ولی در عوض داشتن صفت سخت رویی موجب کاهش خطر بیماری است.

با جستجو در سایت های ایرانی و خارجی با پرسشنامه سخت رویی آشنا شدم که توسط کوباسا و همکارانش در سال ۱۹۷۹ تهیه و تنظیم شده است. این پرسشنامه شامل ۵۰ سوال در طیف لیکرت (صفر= اصلاً درست نیست، ۳= کاملاً درست است) می باشد.

سوالات در سه بخش، سه مولفه تشکیل دهنده سخت رویی را می سنجد:

۱۷ سوال مربوط به مولفه مبارزه جویی، ۱۶ سوال مربوط به مولفه تعهد و ۱۷ سوال مربوط به مولفه کنترل.

قابل ذکر است که پرسشنامه سخت رویی از یک سایت معتبر خریداری شده و شما می توانید با اطمینان از آن استفاده نمایید.همچنین پرسشنامه های بازیابی دیگری هم در سایت های خارجی موجود است که البته چون رایگان هستند لینک یکی از  آنها را اینجا در اختیارتان قرار می دهم تا در صورت تمایل استفاده نمایید.

لینک ۱

2 دیدگاه برای “پرسشنامه سخت رویی و سنجش میزان آن

    1. درود بر شما
      البته با تجربیاتی که شما در سایتتون و گردهمایی متمم به اشتراک گذاشتید، سخت رویی و انعطاف پذیری شما ستودنی و ارزشمند است.
      با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *