پرسشنامه فضيلت

پرسشنامه بازیابی و سنجش میزان آن

پرسشنامه بازیابی ابزار استانداری برای اندازه گیری میزان بازیابی افراد می باشد. همانطور که در مطالب قبلی نوشته شد، بازیابی ویژگی است که در همه افراد وجود دارد و تنها تفاوت، در میزان آن است که بسته به عوامل مختلف اعم از خانواده، مدرسه، فرهنگ، جغرافیای مکان و … در افراد مختلف متفاوت می باشد.
احتمالاً زمانی که درباره ی یک ویژگی رفتاری اطلاعات کسب می کنیم اولین موضوعی که به ذهنمان خطور می کند سنجش وضعیت خودمان در آن زمینه است. در مورد بازیابی نیز همین طور خواهد بود.
از آنجایی که اتفاقات ناخوشایند و بحران و استرس و فشار ناشی از آن برای همه افراد در طول زندگی وجود دارد و اجتناب ناپذیر هستند، رفتار و برخورد ما با چنین موقعیت هایی متفاوت خواهد بود که بستگی به میزان بازیابی ما خواهد داشت. بعضی افراد با میزان بازیابی کم، در این رخدادها آسیب پذیرتر و شکننده ترند و در مقابل برخی دیگر در رویارویی با شرایط تنش زا نه تنها تسلیم نمی شوند بلکه از شرایط پیش آمده برای رشد خود استفاده می کنند. در حقیقت آنها واقعیت را پذیرفته، دنبال راهکار منطقی برای حل مشکل هستند و خوشبینانه در کمترین زمان ممکن موقعیت را به حالت نرمال و اغلب بهتر از گذشته مبدل می کنند.
با پرسشنامه بازیابی که در اینجا ارائه می کنم، می توانیم محکی از مقاومت و انعطاف خود داشته باشیم.
طبق جستجوهایی که در سایت های ایرانی و خارجی داشتم پرسشنامه های متعددی در این زمینه موجود است. آنچه که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد پرسشنامه کونور و دیویدسون (CD-RIS) است که در سال های ۱۹۹۱-۱۹۷۹ ارائه شده است و دکتر محمدی در سال ۱۳۸۴ زحمت تطبیق این پرسشنامه و بومی سازی آن را کشیدند. این پرسشنامه شامل ۲۵ سوال و با طیف لیکرت (صفر =کاملاً نادرست، ۵= کاملاً درست) است و  ۵ عامل را می سنجد:

۱- تصور شایستگی فردی، ۲- اعتماد به غرایز فردی و تحمل عاطفه منفی، ۳- پذیرش مثبت تغییر و روابط ایمن، ۴-کنترل، ۵- تأثیرات معنوی.
قابل ذکر است که پرسشنامه بازیابی از یک سایت معتبر خریداری شده و شما می توانید با اطمینان از آن استفاده کنید. همچنین چند پرسشنامه بازیابی دیگر هم در سایت های خارجی موجود است که البته چون رایگان هستند لینک های آنها را اینجا در اختیارتان قرار می دهم تا در صورت تمایل استفاده نمایید.

لینک ۱ لینک ۲  لینک ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *