ویژگی

ویژگی های افراد با بازیابی بالا کدام است؟

همانطور که در مطلب قبلی شرح داده شد، مواجهه و مقابله با چالش ها و رویدادهای سخت و ناگوار جز لاینفک زندگی است. صرف نظر از بزرگی و کوچکی مسئله که البته موضوع مهمی در حل مسئله می باشد، برخی افراد در برابر مشکلات آسیب پذیرتر و شکننده ترند و بعضی دیگر مقاوم تر و منعطف ترند و با آرامش و منطق راه حل های مناسب برای حل مشکلات پیدا کرده و آنرا با موفقیت سپری می کنند که علت، وجود ویژگی “بازیابی یا تاب آوری” در افراد است.

بنابراین بازیابی یا تاب آوری به معنای توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشارهای روزمره زندگی است.

گفتیم که میزان بازیابی در افراد به دلایلی اعم از محیط، فرهنگ و … متغیر است اما قابل یادگیری و ارتقاء است. بطور طبیعی تفاوت در میزان بازیابی افراد موجب تفاوت در نحوه برخورد با مشکلات و مسائل می شود. اما سوال این است که:

ویژگی های افراد بازیاب چیست و این ویژگی ها چگونه به آنها کمک می کند؟

به طور خلاصه این افراد ویژگی های زیر را دارند:

ویژگی

حال کمی جزئی تر ببینیم افرادی که بازیابی بالایی دارند چه طور افرادی هستند. اگر کمی دقت کنیم حتماً کسانی را دور و برمان می شناسیم که حتی شنیدن مشکلاتشان برای ما دردناک و باورنکردنی بوده و آنها چقدر زیبا، با صبوری و درایت با مسایل روبرو شده و این مرحله سخت را سپری کرده اند.

افراد بازیاب را به درختان بامبو تشبیه می کنند که در مقابل طوفان خم می شوند اما نمی شکند.

شاید مهمترین ویژگی این افراد این است که باور دارند رنج موقتی است و نه همیشگی و تنها بخشی از داستان زندگی آنهاست نه کل آن. این که درد دردناک است و استرس استرس زاست و بهبودی زمان بَر است و اینکه همین رنج و درد می تواند جزئی ارزشمند در زندگی بوده و بهتر است در لحظه با حقیقتِ درد کنار آمده و نه آنرا سرکوب و نه انکار کرد.

این افراد به علت خوش بین بودن، جنبه مثبت مسائل را دیده و همواره معتقدند که آینده می تواند بهتر باشد. عزت نفس و اعتماد به نفس کافی دارند. احساس ارزشمندی، پذیرفتن خود و احترام قائل شدن برای خود، در عین حال شناخت لازم از نقاط قوت و ضعف خود را دارند و خود را با دیگران مقایسه نمی کنند.

“At the heart of resilience is a belief in oneself—yet also a belief in something larger than oneself.”

Hara Estroff Marano, Editor-at-Large for Psychology Today, wrote in her article “The Art of Resilience”

“در قلب ِانعطاف پذیری اعتقاد به خود است و نیز اعتقاد به چیزی بزرگتر از خود.”

ویژگی پسندیده دیگر این افراد، داشتن منبع کنترل درونی است، اینکه در رویدادها چه با نتیجه پیروزی و چه شکست خود را مسئول می دانند و به دنبال مقصر نیستند. آنها نمی پرسند چرا؟ می پرسند چگونه؟

انعطاف آنها موجب شده مشکلات برای آنها فرصت رشد و پله ای برای ترقی باشد. خلاقند و راه کارهای مختلف و جدید برای حل مسائل می یابند. تعامل اجتماعی خوب آنها باعث می شود حمایت عاطفی و اجتماعی لازم را از خانواده، دوستان، همکاران دریافت کنند و به هنگام مواجهه با مصائب احساس تنهایی نکنند و بتوانند درخواست کمک داشته باشند. چون خود را برنده می دانند و نه قربانی، نسبت به مسائل منفعل نیستند و اقدام کننده اند. مهمتر اینکه آنها سعی در کنترل زندگی ندارند، بلکه بادبان های خود را تنظیم کرده و سوار بر موج زندگی پیش می روند.

با تعیین اهداف واقع بینانه و تعریف معنا برای زندگی و تعهد به آن، همواره رو به جلو حرکت کرده به طوری که هر دهه از زندگی آنها با دهه قبل متفاوت و رو به پیشرفت است.

کسی که چرایی زندگی را یافته با هر چگونه ای خواهد ساخت.

                                                                                                                    نیچه

در نهایت اینکه فرد بازیاب همواره قدردان زندگی و داشته هایش است و هر چه بیشتر می کوشد تا قوی تر و مصمم تر از گذشته زندگی کند.

ویژگی

کمی با خود فکر کنیم، کدامیک از این ویژگی ها در ما پررنگ تر است و کدامیک کم رنگ تر؟ چگونه می توانیم هر چه بیشتر این موارد را در خود پرورش و توسعه دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *