نقاط قوت

نقاط قوت و فضیلت های شخصیتی چه هستند؟

نقاط قوت و فضیلت های افراد، شناخت و پرورش آن ها و استفاده بهينه و به جا از آن ها، جز موضوعات و مباحثی است که روانشناسان به مطالعه و تحقیق در مورد آن علاقه مندند؛ زیرا با کمک آن و با استفاده از روش ها و برنامه هاي كاربردي مي توانند به افراد و سازمان های در حال توسعه برای ارتقا در زمينه هاي مختلف و در نتيجه افزايش سطح رضایت و خوشنودي در زندگي كمك نمايند. در مقالات روانشناسی مثبت گرا، از نقاط قوت به عنوان حائل ها و سپرهایی در برابر بیماری های روانی نام برده شده است مانند خوش بینی که شانس ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد.

در سال ۲۰۰۴ مارتین سلیگمن و کریستوفر پترسون با بررسی و تحقيق در همه ادیان و مذاهب، فلسفه ها، سنت ها و فرهنگ ها دریافتند که طي سه هزار سال اخير تقريباً ۶ فضیلت در میان همه افراد جهان مشترک است.

اين ۶ فضيلت عبارتند از: خرد و دانش، انسانيت، شجاعت، عدالت، اعتدال و ميانه روي و تعالي.

آن ها اقدام به طبقه بندی یافته های خود نموده و  برای هر یک از این ۶ فضیلت، صفات و ويژگي هايي را نيز تعريف كرده (۲۴ ويژگي) و نتیجه این گزارش ها و تحقیقات معتبر را در کتابي به نام “نقاط قوت و فضیلت های شخصیتی”  گردآوري كردند كه امروزه منبعي دقیق و علمی و جامع برای اندازه گیری و ارزیابی نقاط قوت و ویژگی های مثبت افراد و چارچوبی ارزشمند برای محقق شدن اهداف روانشناسان مثبت گراست.

آن ها برای گردآوری این طبقه بندی از ابزارهای مختلفی نظیر مصاحبه، پرسشنامه، گزارش های متعدد، آزمایش های رفتاری و مشاهدات عيني استفاده کردند. همچنین برای انتخاب این ویژگی ها شاخص ها و استانداردهایی را مبنا قرار دادند مثلاً این ویژگی در زمان های مختلف و شرایط متفاوت پایدار باشد، در هر فرهنگی قابل ارزیابی باشد، والدین به دنبال ایجاد آن در فرزندانشان باشند و …

محققان بعدی به مطالعه نقش جنسیت در این زمينه پرداختند و دریافتند که مثلاً صداقت، مهربانی، عشق، قدردانی و هوش هیجانی در زنان و امید، خوش مشربی، کنجکاوی و خلاقیت و رهبری در مردان امتیاز بیشتری دارد.

نقاط قوت

 

این طبقه بندی که با نام فضیلت هاي دخیل در عمل (Virtues In Action) شناخته شده است از ارزشمندترين طبقه بندي ها در روانشناسی مثبت گراست تا آنجاکه از آن تحت عنوان “ستون فقرات روانشناسی مثبت گرا” ياد می شود.

 (.VIA Character Strengths Are The Backbone Of Positive Psychology)

 

نقاط قوت

از آنجایی که شناخت در مورد خود و نقاط قوت و ضعف می تواند تأثیر به سزایی در زندگی فردی، شغلی، اجتماعی و سطح رضایت درونی افراد داشته باشد، سلیگمن و پترسون بعد از کامل شدن این طبقه بندی، آزمون VIA را طراحی کرده و به صورت رایگان در سایت های مرتبط در اختیار همه افراد در سراسر جهان قرار دادند تا با تشخيص و رشد اين ۲۴ ويژگي شخصيتي، افراد بتوانند به شادكامي و رضايت دروني دست يابند؛ در مطلب بعدی این آزمون در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

4 دیدگاه برای “نقاط قوت و فضیلت های شخصیتی چه هستند؟

    1. باسلام و وقت بخير. بله اين كتاب ترجمه شده است، عنوان كتاب: “فضايل و توانمندي هاي شخصيت (كتاب راهنما و طبقه بندي)” نوشته كريستوفر پترسون و مارتين سليگمن ترجمه دكتر كورش نامداري و انتشارات يارمانا مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *