روانشناسی مثبت

نخستین کنگره ایرانی روانشناسی مثبت

نخستین کنگره ایرانی روانشناسی مثبت و اولین جشنواره ملی دستاوردهای آن که می تواند سرآغاز خبرهای خوش و راه‌های نوین و روشن برای جامعه روانشناسی ایران به خصوص حوزه روانشناسی مثبت باشد، در تاریخ ۱۹ الی ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

رئیس این کنگره جناب دکتر شهریار شهیدی عضو انجمن روانشناسی ایران و مدیر گروه و استاد روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی هستند.

خوشبختانه با وجود اینکه برای اولین بار این کنگره در ایران برگزار می شود سازمان ها، وزارتخانه ها، انجمن های علمی مرتبط حتی انجمن بین المللی روانشناسی مثبت (IPPA)، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، کانون ها، موسسه های مرتبط، ناشرین و … چه در ایران و چه خارج از ایران اعلام حمایت کردند.

در طی سه روز کنگره، کارگاه های متعددی هم توسط اساتید اهل فن و روانشناسان مشهور کشورمان در موضوعات مختلف این حوزه برگزار می شود که با مراجعه به سایت کنگره می توان ثبت نام کرد. به عقیده من این کارگاه نه تنها برای افرادی که به این مباحث علاقه مند بوده و در این خصوص مطالعه و تحقیق می کنند مفید و اثربخش هست بلکه برای هر فردی که تمایل به خودشناسی بیشتر، بهبود کیفیت زندگی و روابط و در نهایت رضایت بیشتر از زندگی دارد قطعاً مفید و موثر خواهد بود؛ چرا که هدف روانشناسی مثبت آگاهی در مورد داشته های شخصی و استفاده بهینه از آنها در طول زندگیست.

قبلاً در مورد غرقگی (Flow) و منش (توانمندی‌های شخصیتی) مطالبی نوشته بودم، خوشبختانه استاد عزیزم دکتر زهره قربانی محقق توانمند، نویسنده و مترجم چندین جلد کتاب در این حوزه از جمله کتاب غرقگی هستند، دو کارگاه با همین عناوین در کنگره برگزار خواهند کرد که شکی در موثر بودن آنها نیست.

امیدوارم با شرکت در این کارگاه و کارگاه های دیگری که در کنگره برگزار می شود زندگی با کیفیت تری را تجربه کنیم.