نخستین كنگره ايراني روانشناسي مثبت

نخستين كنگره ايراني روانشناسي مثبت و اولين جشنواره ملي دستاوردهاي روانشناسي مثبت در تاريخ ۱۹ الي ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸ با همت دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه شهيد بهشتي و با اعلام حمایت انجمن بین المللی روانشناسی مثبت (IPPA) و حمايت‌های مالي و معنوي چندين وزارتخانه، سازمان‌ها، ناشرين، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها، در سالن ابوريحان دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد.

شعار اين كنگره «هدف، زندگي كردن ارزشهاست.» نامگذاري شده بود.

كنگره

در روز نخست، كنگره با سخنراني آقايان نصیری رياست دانشگاه شهيد بهشتي، مظاهري رئيس دانشگاه علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه شهيد بهشتي، دكتر شهريار شهيدي رئيس كنگره، فريبا زراني دبير علمي كنگره و خانم پهلوان نشان دبير اجرائي كنگره آغاز شد.

پس از آن پنل‌هاي متعددي با عناوين روانشناسي مثبت تحولي، روانشناس مثبت و سلامت، روانشناسي و روان‌درماني مثبت، روانشناسي و روان‌درماني مثبت، روانشناسي مثبت در دين و معنويت انجام شد.

در روز دوم كنگره، پنل‌هاي روانشناسي مثبت و آموزش مثبت، مباني عصب روانشناختي روانشناسي مثبت، روانشناسي مثبت در محيط كار و روانشناسي مثبت در گستره فرهنگ ايراني برگزار شدند.

در این دو روز در لابه لای پنل‌ها ویدئوهای کوتاهی از بزرگان روانشناسی مثبت دنیا درخصوص برگزاري اولین کنگره روانشناسی مثبت در ایران و ابراز تبریک و اشتیاق آنها پخش شد؛ افرادی نظیر دکتر مارتین سلیگمن پدر روانشناسی مثبت، جیمز پاولسکی مدیر اجرایی انجمن جهانی روانشناسی مثبت.

كنگره

در حین برگزاری پنل‌ها در سالن اصلی، در نقاط ديگر سالن ابوريحان ميزگردهايي نظير تاب‌آوري با حضور دکتر مقدسی، نقش مداخلات روانشناسي مثبت در پذيرش و مقابله و سازگاري با بيماري‌هاي جسمي، جايگاه روانشناسي مثبت در سالمندي: بحران يا فرصت، كاربست مداخلات روانشناسي مثبت در طلاق به همراه نمايش پوسترهاي ارسالي به جشنواره برگزار شد.

در انتهاي روز دوم مراسم رونمايي از دستاوردهاي كنگره و تقدير از برگزيدگان جشنواره نيز حسن ختام كنگره بود.

روز سوم هم به كارگاه‌هاي متعددي اختصاص داشت كه با حضور افراد خبره در روانشناسي مثبت مانند دكتر گلزاري، صاحبي، شهيدي، مقدسي، قرباني، جواهري، نجاتي و … با موضوعات كاربردي صورت گرفت.

اگر چه اولین کنگره روانشناسي مثبت در ايران بسیار باشکوه و منظم و در خور توجه برگزار شد اما انتقاداتی نیز به آن وارد است:

از جمله اینکه به علت نوظهور بودن شاخه روانشناسی مثبت بخصوص در ايران، پنل‌های برگزار شده گاهی به سختی می‌توانستند ارتباط موضوعی خود را با روانشناسی مثبت حفظ کنند و در طي پنل، ارتباط قطع و يا ضعيف مي‌شد. مورد دیگری که می‌توان ذکر کرد کمرنگ بودن حضور برخی از اساتید و مترجمان و مولفان روانشناسی مثبت در اين كنگره بود که به جرأت بیشترین سهم و موثرترین گام‌ها در این شاخه روانشناسی به همت و کوشش آنها بوده است. مورد سوم اینکه بعد از پایان كنگره آنچه كه لازم است به عنوان يك پيام از اين كنگره براي افزایش مثبت‌گرایی در سطح فردي و جامعه حاصل شود تا حدودي مبهم و غيركاربردي بود.

اُمید است که در سال‌هاي آتي این کنگره با کیفیتی بالاتر و ارائه راهکارهای عملی دقیق‌تر و کاربردی‌تر برای عموم جامعه به منظور افزایش مثبت‌گرایی در جامعه برگزار شود.

2 دیدگاه برای “نخستین كنگره ايراني روانشناسي مثبت

 1. سلام
  نظری از شما تو یکی از وبلاگ ها دیدم
  نوشته بودید موافق عادی بودن هستین
  ازتون دعوت میکنیم تو وبلاگی کاملاً ساده هر چقدر میل دارین همراهی بفرمایید تا از عادی بودن بنویسیم
  غرض بنده فقط اشاعه ی فرهنگ ساده و عادی زندگی کردنه چون نظرم اینه که جوونای کشورم بلکه جهان معاصر بزرگترین گمکردشون زندگی عادیه و بابت این فقدان دچار صدمات خیلی سختی هستن .
  متشکرم

  1. ممنون از لطف شما. چون مطلبی را که در این خصوص نوشتم بخاطر نمیارم ممنون میشم دقیق تر توضیح بدید. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *