سرسختي

نابغه نباش، سرسخت باش.

قبلاً در اینجا در مورد پشتکار و سرسختی و عزم راسخ نوشتم و کتابی هم معرفی کردم. در ادامه آن براساس پژوهش ها و تحقیقات دیگری که در این خصوص صورت گرفته مطلبی برای ماهنامه سپیده دانایی آماده شد.

همانطور که گفته شد خانم آنجلا داک ورث با بررسی هایی که بر روی دانش آموزانش انجام داد متوجه شد که داشتن استعداد و ضریب هوشی بالا عامل اصلی موفقیت نیست بلکه آنچه که نقش بسیار مهمتری در دستاوردهای بشر داشته و دارد، سرسختی و پشتکار است.

اما متأسفانه همه ما در گفتگوهای روزمره و محک زدن افراد بیشتر تأکید بر هوش و استعداد داریم تا سرسختی و اراده و همین موجب می شود که جامعه، خانواده، مدارس و … عامل موفقیت را در استعداد افراد جستجو کنند و نه در تلاش و کوشش آنها. با چنین ارزیابی نسبت به عامل مهمی که تلاش و کوشش است بی توجه می شویم و قضاوت های نادرستی در انتخاب هایمان اعم از شغل و حرفه، مهارت آموزی، رشته تحصیلی و … خواهیم داشت.

سرسختي

گفتیم که دو مولفه سرسختی، اشتیاق و پشتکار است. افرادی که دارای سرسختی هستند، ویژگی هایی همچون شجاعت، وفاداری، اهداف بلند مدت، استقامت و انعطاف پذیری دارند. سرسختی به ما می آموزد فرق بین اهداف ارزشمند که نیاز به تعهد طولانی مدت دارند و اهداف سطح پایین که باید زودتر رها شوند را دریابیم.

سرسختي

سرسختی سرمایه روانی است. سرسختی ویژگی ثابتی نیست و قابل ارتقا و رشد است. سرسختی بر سلامت روانی و جسمی تأثیر مثبت دارد. در تحقیقی که بر روی ۲۰۰۰ بزرگسال انجام شد نتایج نشان داد که سرسختی موجب رضایت از زندگی و شادی بیشتر می شود.اگر چه سرسختی تنها یکی از فاکتورهای لازم برای موفقیت هاست اما قطعاً یکی از مهمترین و لازم ترین آنهاست.

متن کامل این مقاله را می توانید در شماره ۱۲۷ و ۱۲۸ (فروردین و اردیبهشت)ماهنامه سپيده دانايي در بخش روانشناسي مثبت مطالعه نماييد.

*(با سپاس از لطف و حمايت هاي ارزنده خانم دكتر زهره قرباني)

یک دیدگاه برای “نابغه نباش، سرسخت باش.

  1. هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی آید.
    اما متاسفانه نسل جوان به دلایلی این گزاره ساده را جدی نمی گیرند و یا نمی خواهند بگیرند
    شاید تنها راهکار، مطالعه عمیق در مفاهیم موفقیت به دور از شعار و دکان های پول گرفتن از مردم تشنه آرامش باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *