میهالی

میهالی چیک سنت میهالی

میهالی چیک سنت میهالی (Mihaly Csikszentmihalyi) در ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۴ در مجارستان متولد شد. او یکی از بزرگان روان شناسی مثبت گرا و استاد دانشگاه کلرمونت است. همچنین مدیر سابق گروه روان شناسی دانشگاه شیکاگو بوده است. شهرت او بخاطر مفهوم روان شناختی و نظریه غرقگی یا تچان (Flow)  می باشد که سال های زیادی را صرف تحقیق و پژوهش در این زمینه کرده است. در مورد نظریه تچان که در مطلب بعدی مفصل به آن خواهم پرداخت، ایده اولیه در اسارت به ذهن او خطور کرد زمانی که دریافت زندانیان با شطرنج بازی کردن، یک راه بسیار عالی برای منحرف کردن ذهن از توجه به شرایط محیطی پیدا کرده اند. علاوه بر این، تحقیقات او بیشتر در زمینه شادی و خلاقیت است.

او در جنگ جهانی دوم در زندان اردوگاه ایتالیا در اسارت بود و شاهد درد و رنج بسیاری از مردم پیرامونش بود. همین موقعیت باعث شد که به این موضوع توجه کند که چطور افراد با وجود از دست دادن شغل، خانه، خانواده و امنیت می توانند به زندگیشان ادامه دهند و احساس خوشبختی کنند؟ چه ارزشی در زندگی آنها برای ادامه وجود دارد؟ بنابراین بعد از جنگ برای پیدا کردن پاسخ این سوال به مطالعه فلسفه، هنر و دین پرداخت. در ۱۶ سالگی روزی در سوئیس به پیست اسکی رفت در حالی که هیچ پولی نداشت. بطور اتفاقی سر از یک سخنرانی درباره آسیب های وارده به مردم اروپا بعد از جنگ جهانی در آورد که سخنران آن کارل گوستاو یونگ بود. در این سخنرانی به عقاید و صحبت های یونگ علاقه مند شد و یونگ توانست تأثیر زیادی بر روی تفکراتش بگذارد. پس تصمیم به ادامه تحصیل در رشته روان شناسی گرفت. در سن ۲۲ سالگی از مجارستان به امریکا مهاجرت کرد و مدرک دکتری خود را در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه شیکاگو دریافت کرد.

او تعداد زیادی کتاب و بیش از ۱۲۰ مقاله و بخش هایی از کتاب های متعدد و مختلف روانشناسی را به نگارش درآورده است.از کتاب های او که در ایران ترجمه و چاپ شده است کتاب: خلاقیت: جریان و روان شناسی کشف و اختراع، ترجمه عباسعلی کتیرایی و انتشارات مازیار است.

میهالی می گوید: “سرکوب کردن راه فضیلت نیست، زمانی که انسانها مانع ترس هایشان می شوند زندگی فقط با ضروریات جلو می رود. تنها از طریق انتخاب های آزادانه است که می توان زندگی را لذت بخش کرد.”

اعتبار او را می توان در صحبتی که مارتین سلیگمن در مورد او گفته دریافت: “میهالی یک محقق برجسته جهانی در زمینه روان شناسی مثبت گراست.”

در مطلب بعدی راز شادی را از نگاه میهالی خواهیم دانست و با نظریه تچان و کاربرد آن در زندگی و کسب شادی و خوشبختی بیشتر آشنا خواهیم شد.

15 دیدگاه برای “میهالی چیک سنت میهالی

  1. سلام و وقت شما هم بخیر. دوست عزیز غرقگی پرسشنامه ندارد. غرقگی تجربه یک احساس هست که زمان انجام برخی کارها و یا در لحظات خاصی به فرد دست می دهد طوریکه برای لحظاتی متوجه سپری شدن زمان و اتفاقات اطرافش نمی شود.

  1. سلام شما می تونید این کتاب را با این عناوین خریداری کنید:
   کتاب غرقگی نوشته میهالی چیک سنت میهای ، ترجمه خانم دکتر زهره قربانی که نشر رشد منتشر کرده و همین کتاب که با نام تجربه اوج (فراسوی سرخوشی) آقای رضا علوی ترجمه و انتشارات شورآفرین منتشر کرده.

  1. سلام دوست عزیز
   اگر منظورتون پرسشنامه برای نظریه غرقگی هست، من تا به حال این مورد را ندیدم و جایی هم مطالعه نکردم. شاید علتش این باشه که غرقگی یک حالت و وضعیت فردی و منحصر به فرد هست و در هر کسی در شرایط متفاوتی بروز پیدا می کنه و نمیشه این حالت را اگر فرضاً در من اتفاق بیفته با وضعیتی که در شما اتفاق می افته مقایسه کرد و سنجید.
   با سپاس

   1. سلام.دیروز جلسه دفاعیه ارشد یه خانم شرکت کردم که در مورد پرسشنامه flow بود که خود دکتر میهالی براشون فرستادن.

    1. سلام چه جالب. خوشحال میشم که بطور کامل موضوع پایان نامه و اسم دانشجو را بدانم اگر ممکن هست. با سپاس

  2. خیر….وقتی تو حالت flow قرار بگیری دیگه برات مهم نیست بفهمی که تو اون حالتی فقط کاری که باید بکنی مهمه

   1. سلام . ممنون از توجه شما. بله دقيقاً حق با شماست. در حالت غرقگي فرد متوجه احساس خود نيست و فقط متمركز بر روي كارش است. بعد از انجام كار با فكر كردن به آن جريان، حس خشنودي عميقي در خود حس مي كند.

 1. سلام. این کتابی که بهش لینک دادین کتاب جریان نیست که!
  من میخواستم لینک بدم بهش … اسم لاتین کتاب Flow: The Psychology of Optimal Experience میشه. یه خبری بهم بدین. با تشکر فراوان.

  1. سلام. خير كتابي كه من لينك دادم در مورد خلاقيت هست از آقاي ميهالي و نه در مورد غرقگي.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *