كتاب روان شناسي شوخ طبعي

مارک تواین:

«زندگی مهم‌تر از آن است که جدی‌اش بگیریم»

همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد یکی از موضوعات جذاب و جدید در روانشناسی مثبت گرا، شوخ طبعی می باشد. شوخی و شوخ طبعی مانند یک نیروی قدرتمند و نامرئی است که می تواند اثرات مثبت بسیاری بر بهبود کیفیت زندگی داشته باشد. نتيجه مطالعات از رابطه مثبت بين شوخ طبعي و سلامت رواني و جسمي حكايت دارند. اما وجهی از شوخ طبعی می تواند آزاردهنده باشد و آن این است که برای خندیدن، دیگری را تحقیر کنیم و یا خودمان را تحقیر کنیم تا دیگران را بخندانیم.

از جمله کتاب های مرتبط با این موضوع، كتاب روان شناسي شوخ طبعي نوشته سعيد بي نياز مي باشد كه توسط انتشارات رشد تهيه شده است. آقای بی نیاز پايان نامه كارشناسي ارشد روان شناسي خود را با موضوع “رابطه سبك هاي شوخ طبعي با مولفه هاي بهزيستي روان شناختي” دفاع کرده اند و در زمینه شوخ طبعی و روانشناسی مطالعات زیادی داشته اند.

در این کتاب ایشان به تاریخچه شوخ‌طبعی و نظریه های بزرگان روانشناسی از جمله فروید در مورد شوخ طبعی می پردازد.

فروید اولین کسی است که بطور جدی به شوخ طبعی از منظر روان شناسی نگاه کرد. او بين شوخ طبعي و ديگر انواع خنده مانند بذله گويي و لطيفه سازي تفاوت قائل شد. چرا که بین شوخ طبعی سالم و ناسالم تفاوت وجود دارد. همچنانکه لطيفه با شوخ طبعي فرق دارد؛ لطيفه يك متن طنزآميز است كه شفاهي يا كتبي منتشر مي شود اما شوخ طبعي يك رفتار است. فروید شوخ‌طبعی را یکی از سالم‌ترین مکانیسم‌های دفاعی در برابر اضطراب می‌دانست.

همچنین آبراهام مازلو شوخ طبعي را يكي از ويژگي هاي افراد خودشكوفا می داند.

ویکتور فرانکل شوخ طبعی را یکی از مکانیسم‌های مهم در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها می داند که زندانی‌ها را زنده نگاه می‌داشت.

در فصل چهارم مبحث مهم سبک های شوخ طبعی مطرح و توضیح داده شده است. دکتر مارتین نظریه‌ سبک‌های شوخ‌طبعی (پیوند دهنده، خود ارزنده ساز، خودشکنانه، پرخاشگرانه) را عنوان کرد. طبق این طبقه بندی متوجه می شویم که شوخ‌طبعی همیشه هم نشان دهنده‌ سلامت روان نیست. آن دسته از شوخی‌هایی که باعث تحقیر خود (سبک خودشکنانه) یا تحقیر دیگری (سبک پرخاشگرانه) می‌شود، رابطه منفی با سلامت روان دارند. در مقابل شوخی‌هایی که موجب ارتباط بهتر و صمیمت گروه می شوند (سبک پیونددهنده) یا در سختی ها به ما توانایی تحمل می دهند (سبک خود ارزنده‌ساز)، با سلامت روان رابطه‌ مثبت دارند.

در فصل ۵ نیز نویسنده به بیان ۸ مرحله آموزش مهارت شوخ طبعي طي دوره هاي ۷ الي ۱۴ روزه پرداخته است.

همچنین پرسشنامه شوخ طبعی هم در انتهای کتاب پیوست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *