عقل و بدن سالم

عقل و بدن سالم (تأثير روانشناسي مثبت و ورزش بر دانشجويان)،ماهنامه نظري – تحليلي سپيده دانايي، شماره ۱۲۱ و ۱۲۲، مهر و آبان ۱۳۹۷

عقل و بدن سالم (تأثير روانشناسي مثبت و ورزش بر دانشجويان) عنوان مقاله‌اي است كه براي ماهنامه سپيده دانايي تهيه كرده ام.

همانطور كه در مطالب قبلي نوشته شد يكي از اهداف اصلي روانشناسي مثبت گرا، استفاده از پتانسيل‌هاي فردي (نقاط قوت) به صورت بهينه به منظور افزايش دستاوردهاي زندگي (شكوفايي) و بهبود كيفيت زندگي و رضايت خاطر افراد (بهزيستي) است. اين رويكرد براي هر فردي و در هر مقطعي از زندگي قابل تعريف است.

از مواردي كه مي تواند در مسير موفقيت هاي افراد نقش به سزايي داشته باشد، استرس و افسردگي است.

ماه مهر و شروع سال نو تحصيلي با همه هيجاناتش براي برخي از افراد مي تواند با استرس و تجربه هيجانِ منفي همراه باشد. ورود به دانشگاه براي دانشجويان جديدالورود حتي پس از گذراندن سال‌هاي متوالي تحصيل به علت تغيير محيط و تغيير سيستم آموزشي مي تواند چالش‌زا بوده و موجب استرس و تبعات ناشي از آن و در نهايت اُفت كيفيت تحصيلي و رفتاري دانشجويان شود.

يكي از راهكارهاي پيشنهادي روانشناسان، قراردادن ورزش در ليست برنامه هاي دانشجويان است زيرا سالهاست تحقيقات متعددي ثابت كرده اند كه ورزش از ابزارهاي موثر كاهش دهنده استرس و افسردگي محسوب مي شود.

حال اگر ورزش با تكنيك ها و اصول روانشناسي مثبت گرا همراه شود، اثربخشي بيشتري خواهد داشت و علاوه بر بهبود وضعيت جسماني فرد و سلامت فيزيكي، موجب ارتقاي سلامت روحي و رواني (افزايش اميد، تاب آوري، خوش بيني، بهبود ارتباطات اجتماعي و عزت نفس) مي شود.

متن كامل اين مقاله را مي توانيد در شماره ۱۲۱ و ۱۲۲ (مهر و آبان) ماهنامه سپيده دانايي در بخش روانشناسي مثبت مطالعه نماييد.

عقل و بدن سالم

*(با سپاس از لطف و حمايت هاي ارزنده خانم دكتر زهره قرباني)

4 دیدگاه برای “عقل و بدن سالم (تأثير روانشناسي مثبت و ورزش بر دانشجويان)،ماهنامه نظري – تحليلي سپيده دانايي، شماره ۱۲۱ و ۱۲۲، مهر و آبان ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *