طيب رشيد

طیب رشید

طيب رشيد (Tayyab Rashid) روانشناس باليني پاکستانی الاصل، یکی دیگر از محققان برجسته در حوزه روانشناسي مثبت گراست. او تحصيلات خود را در دانشگاه هاي ديكينسون، نيوجرسي و پنسلوانيا گذرانده و با همراهي دكتر مارتين سليگمن مطالعات روان درماني مثبت را در دانشگاه پنسيلونيا توسعه داد. حوزه های مطالعاتي ايشان تاب آوري براساس نقاط قوت، رشد پس از سانحه، روان درمانگري چندفرهنگي و به ویژه رويكرد روانشناسي مثبت و آموزش مثبت است.

دکتر طیب رشید بابت مطالعات و تحقيقات علمي و مقالات منتشر شده در مجله هاي معتبر علمي دنیا جوايز ارزنده و متعددي دريافت كرده است. جايزه پزشكان برجسته از انجمن بين المللي روانشناسي یکی از آنهاست.

ایشان عضو كميته ملي بهداشت روان كانادا، رئيس افتخاري بخش كلينيك انجمن بين المللي روانشناسي و استاد دانشگاه تورنتوی کاناداست.

داستان زندگی طیب رشید و چگونگي روي آوردن او به حوزه روانشناسي مثبت گرا خواندنی است. او حدود دو سال بعد از فارغ التحصيلي در سال ۱۹۹۹ در فاصله ۱۸ روز پدر و مادرش را در پاكستان از دست مي دهد و اين در حاليست كه او ساکن امریکاست و حدود ۸۰۰۰ مايل از خانواده اش دور. همین موضوع موجب ناامیدی و افسردگی در او می شود.

در همین احوال به پیشنهاد یکی از اساتیدش در طی چند روز مشغول به خواندن یک مجله تخصصی روانشناسی می شود و پس از آن احساس مي كند از افسردگي نجات پيدا كرده و می تواند دوباره زندگي عادي خود را ادامه مي دهد و تصمیم می گیرد که مشغول به تحقیق و مطالعه در زمینه روانشناسی مثبت گرا شود.

دكتر طيب رشيد با همكاري دكتر سليگمن به توسعه روانشناسي مثبت بخصوص در زمينه افسردگي، خوش بيني و روان درمانی مثبت پرداختند.ایشان در طی این تحقیقات روش درمانی جدیدی برای افسردگي و نااميدي ابداع کرد كه با ایجاد احساسات مثبت، نقاط قوت شخصيتي و معاني مثبت در زندگي فرد، آسيب هاي رواني را بي اثر و خنثي كرده و شادي را ترويج می دهد و در نتیجه افسردگي را درمان مي كند.

این روش روان درمانگري مثبت  (PPT) (Positive Psychotherapy) نام دارد.

از موارد دیگری که موجب شهرت طیب رشید است تحقیق و تمرکز بر روی ۶ فضيلت به ویژه فضيلت اعتدال است. بطوريكه او را نظريه پرداز اعتدال در روانشناسي مي دانند.در تعريف اعتدال ايشان بيان مي كنند كه:

 اعتدال مانند داشتن يك دستورالعمل است كه به تناسب محيط و فرهنگ از آن استفاده كنيم. اعتدال پيروزي و شكست، هر دو را موقتي مي بيند و آنها را تحت عنوان يك هدف در نظر نمي گيرد. بلكه مسير می داند. اعتدال بيش از آنكه رسيدن به نتيجه باشد، فرآيند رسيدن به نتيجه است. اعتدال دانستن كمبودها و محدوديت هاي فردي و تلاش براي بهبودي آنهاست.

طیب رشید دوره های هاتايوگا و كاهش استرس مبتني بر ذهن آگاهي (MBSR) را گذرانده و با الهام گرفتن از تعلیمات شرقی و ادیانی همچون بودا، از حامیان خوش بینی و دیدن نیمه پُر لیوان است.

او در كنار فعاليت هاي پژوهشي در حوادث بزرگي مانند سونامي اندونزي و ژاپن در سال ۲۰۰۵، حمله ۱۱ سپتامبر، حملات تروريستي در پاكستان به حمايت و درمان بازماندگان پرداخت.

کتاب روان درمانگري مثبت (Positive Psychotherapy) از معروفترین کتابهای ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *