شادمانی درونی

جمله ای منسوب به انیشتن می گوید:

“یک میز، صندلی، کاسه ای میوه و یک ویولن. انسان برای شاد بودن به چه چیز دیگری نیاز دارد؟”

 

كتاب شادماني دروني (روانشناسی مثبت گرا در خدمت خوشنودی پایدار) از  كتاب هاي حوزه روانشناسي مثبت گرا و نوشته مارتين سليگمن، ترجمه مصطفي تبريزي، رامين كريمي و علي نيلوفري كه توسط انتشارات دانژه منتشر شده است.

در اين كتاب با روند قرار گرفتن سليگمن در مسير روانشناسي مثبت آشنا مي شويم و اينكه اصولاً چرا بايد شاد باشيم و چگونه شادي پايدارتري داشته باشيم.

سپس سليگمن به بررسي سه سطح در روانشناسي مي پردازد:

سطح اول: هیجان مثبت

سطح دوم: خصوصیات مثبت و قابلیت ها و فضیلت ها

سطح سوم: نهادهای مثبت چون دموکراسی و خانواده های نیرومند و جستجوي آزادي

او زندگي خوب (خشنودي و شادماني اصيل) را در گرو استفاده هر روزه از قابليت ها و فضيلت ها در حوزه هاي اصلي زندگي مي داند.

از طرفي از نگاه او همه افراد سه نوع هیجان مثبت دارند:

گذشته (رضایت، خرسندی، غرور و افتخار)

آینده (خوش بینی، اعتماد، امید و ایمان)

حال (شادکامی، سرخوشی، شور و اشتياق،جاري بودن (Flow))

كه همه اين سه هيجان معمولاً‌ همزمان در افراد وجود ندارد و براي افزايش هيجان مثبت ِگذشته مي توانيم از قدرداني و بخشش استفاده كرده و يا با افزايش يادگيري سازمان‌دهي مجدد و زير سوال بردن افكارِ خودكارِ بدبينانه مي توان سطح هيجان مثبت در آينده را افزايش دهيم.

سليگمن در اين كتاب ما را با فرمول شادي آشنا مي كند:

«عوامل تحت كنترل ارادي + شرايط زندگي + دامنه از پيش تعيين شده = شادي»

و به تفصيل به توضيح اين فرمول و اجزاي تشكيل دهنده آن مي پردازد. در نهايت مارتين سليگمن راز خشنودي پايدار در زندگي را داشتن زندگي معنادار و هدفمند مي داند.

كتاب شادماني دروني كتابي علمي – كاربردي است كه به اثرات مثبت خشنودي در افراد پرداخته (در تصميم گيري عملكرد بهتري دارند. خلاق تر، بهره ورتر و تاب آورتر هستند. فداكارترند و محبت بيشتري نسبت به ديگران دارند و براي كسب شادي پايدار در تلاشند نه شادي هاي لحظه اي و روش هاي ميان بر) و تكنيك هايي را براي ايجاد هيجان مثبت و خشنودي بيشتر ارائه مي دهد. همچنين اين كتاب همراه با پرسشنامه هاي متعدد در موضوعات مرتبط مي باشد.

يكي از مورد جذاب اين كتاب آموزنده براي من، عنوان كردن حوادث، رويدادها و تجربياتي است كه سليگمن در كنار همسر و فرزندانش، دوستان و همكارانش داشته و با استفاده از دانش روانشناسي مثبت گرا به تحليل و ارائه راه حل براي آنها مي پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *