سونيا لوبوميرسكي

سونيا لوبوميرسكي (Sonja Lyubomiresky) متولد ۱۴ دسامبر ۱۹۶۶ است. او از اساتيد برجسته حوزه روانشناسي در كاليفرنيا است كه تحصيلات خود را در دانشگاه هاي هاروارد و استنفورد به اتمام رسانده است. خانم لوبوميرسكي برنده جوايز متعددي از جمله مدرس و پژوهشگر برجسته دانشگاه است و مقالات، سخنراني ها و مصاحبه هاي زيادي از ايشان در مجله ها، روزنامه ها، برنامه هاي راديويي و تلويزيوني موجود است.

همچنين به عنوان نويسنده، كتابهاي ايشان جزء پرفروش ترين هاست. كتاب The how of happiness از پرفروشترين كتابهاي روانشناسي مثبت گراست كه به بيش از ۲۰ زبان در دنيا ترجمه شده است. اين كتاب در ايران با عنوان چگونه شاد باشيم؟ ترجمه مهسار مشتاق (نشر ابوعطا) و راهنماي عملي شادكام زيستن ترجمه دكتر محسن زندي (نشر رشد) ترجمه شده است. در اين كتاب ۱۲ استراتژي  برای شادتر بودن و داشتن زندگی دلخواه (بر پايه تحقيقات علمي) عنوان شده است.

كتاب دوم ايشان The myths of happiness در سال ۲۰۱۳ چاپ و به ۱۶ زبان ترجمه شده است. در اين كتاب به باورهاي غلطي كه در بين افراد در مورد شادي وجود دارد، پرداخته شده است.

مانند سایر پژوهشگران حوزه روانشناسی مثبت که برای به باشی و شادی بدنبال راهکارهای دائمی هستند، ایشان نیز به بررسی و تحقیق در حوزه شادکامی پرداخته است، زيرا شادي يكي از ابعاد مهم و قابل توجه زندگيست و اثرات متعددي بر سلامت فرد و جامعه دارد.

تحقيقات او پیرامون سوالات زير است:

۱٫ چه چيزي افراد را شاد مي كند؟

۲٫ آيا شادي چيز خوبي است؟

۳٫ چگونه افراد مي توانند شادتر باشند؟

۴٫ چرا برخي از مردم شادتر از ديگرانند؟

نظريه شادكامي پايدار كه توسط ايشان مطرح شده است، از نظريه هاي مهم روانشناسي مثبت گراست كه عوامل موثر در شادي و ميزان تأثير آنها را بازگو مي كند.

خانم لوبوميرسكي به معماري و مهندسي شادي معتقد است. او مي گويد:

“افراد فكر مي كنند اگر به شرايط بهتري در زندگي دست يابند، شادتر خواهند بود، اما اين گونه نيست.”

ايشان مي گويند هميشه از توانايي برخي افراد در مواجهه با استرس و تروما بسيار خوشحال مي شوم. از نظر او شادي، فقط داشتن يك احساس خوب نيست. شادي مزاياي متعددي دارد كه نه تنها افراد، بلكه خانواده و جوامع را نيز در بر مي گيرد. افراد شاد در روابط خود قوي هستند و تعاملات اجتماعی غنی دارند، خلاقند، قدردانند، نوع دوستند، خوش بين و تاب آورند و در زمان حال زندگي مي كنند. اهداف معنادار دارند و پيگير آنها هستند. در لحظه زندگی کرده و بیشتر تجربه غرقگی را دارند. از سلامت جسماني بالاتر (سيستم ايمني قوی تر) و طول عمر بیشتر بهره مندند.

به زعم سونیا لوبومیرسکی كليد شادكامي در تغيير دادن آنچه شما انجام مي دهيد و اينكه چگونه فكر مي كنيد است. شادكامي پايدار نيازمند تغييرات دائمي و تلاش و تعهد است.

2 دیدگاه برای “سونيا لوبوميرسكي

 1. ممنون بابت معرفی کتاب.
  ی سوال برام پیش آمد. اینکه عواملی که به وجود آورنده شادی انسان ها هستند، آیا یکسانند؟ به عبارت بهتر آیا ما مجموعه ای از عوامل داریم که منجر به شادمانی انسان ها می شوند؟ یا شادمان بودن از انسانی به انسان دیگری متفاوت است؟

  1. سلام و سپاس از توجهتون.
   طبق نظريه شادكامي پايدار سه عامل (گروه فاكتور) موجب شادي انسانهاست:
   ۱٫ ژنتيك ۲٫عوامل محيطي ۳٫عوامل اختياري؛ كه خانم لوبوميرسكي و همكارانش در تحقيقاتشان در كشورها و فرهنگهاي مختلف به اين نتيجه رسيدند كه شادي همه افراد منوط به اين سه عامل است و سهم اين عوامل در همه افراد (فرهنگ و جغرافيا) به ترتيب ۵۰%، ۱۰% و ۴۰% مي باشد.
   اما فاكتورهاي موجود در هر عامل از هر شخصي به شخص ديگر متفاوت است چنانكه در مورد عوامل محيطي حتي محله اي كه فرد در آن زندگي مي كند مي تواند بر روي ميزان شادي تأثير گذار باشد. پس هر يك از ما مجموعه اي از فاكتورها داريم كه در هر يك از سه گروه عامل تشكيل دهنده شادي قرار مي گيرند و مختص خود ماست و اين وجه تمايز ما از ديگران در مقوله شادي مي باشد.
   از طرفي چون سطح پايه شادي هر فردي (سطح شادي كه با آن متولد مي شويم يعني عامل ژنتيك) با فرد ديگر متفاوت است باز هم شادماني از فردي به فرد ديگر متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *