سمینار

سمینار روانشناسی مثبت (بودها و نبودها)

سمینار روانشناسی مثبت (بودها و نبودها) در روز دوشنبه مورخ ۹۷/۲/۱۰ در سالن علامه طباطبایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با حضور سه نفر از محققان مطرح این حوزه خانم ها دکتر فروغ جعفری، زهره قربانی و آقای دکتر سید آرش تقوی و جمعی از دانشجویان رشته روانشناسی دانشگاه های مختلف کشور برگزار شد.

هدف از این سمینار و موضوعات مطرح شده در آن، آشنایی با مفاهیم و مبانی روانشناسی مثبت و کاربردها و محدودیت های این بخش ِنوین از روانشناسی بود.

  • سمینار پیرامون دو بُعد اصلی روانشناسی مثبت یعنی ۱- بُعد پیشگیری (مداخلات توانمند محور) ۲- بُعد درمانی (پروتکل های درمانی) آغاز شد.
  • توضیح در مورد تاریخچه روانشناسی مثبت و بزرگان آن و تلاش هایشان، نظریه های مرتبط، پژوهش های معروف و مطرح، اهداف و چشم اندازهای روانشناسی مثبت و برنامه های رو به توسعه در سایر کشورها از دیگر مطالب مطرح شده بود.
  • تأکید سخنرانان بر تمایز قائل شدن بین روانشناسی زرد و روانشناسی مثبت نگر. (بجای تأکید بر تکرار و تلقین جملات با بار معنایی مثبت (انرژی مثبت)، لازم است استفاده از فنون اثربخش و علمی مدنظر قرار گیرد.)

سمینار

  •  دکتر قربانی خاطر نشان شدند که در بحث طبقه بندی فضایل و توانمندیها که از مهمترین و کاربردی ترین تلاشهای سلیگمن و پیترسون است ۶ فضیلت عنوان شده است: خرد، شجاعت، انسانیت، عدالت، اعتدال، تعالی؛ که در کشورهای توسعه یافته مانند امریکا، سنگاپور، استرالیا و … در حال آموزش این توانمندیها به کودکان و دانش آموزان در مدارس هستند زیرا تحقیقات نشان داده که آموزش ۲ یا ۳ مورد از این توانمندیها می تواند در ارتقاء کیفیت زندگی بسیار موثر باشد.
  • همچنین سخنرانان در مورد درمان های مبتنی بر روانشناسی مثبت که روشی جدید برای درمان است و به ۴ بخش: درمان مبتنی بر کیفیت زندگی، بهپاشی درمانی، امید درمانی، روان درمانی مثبت گرا صحبت نمودند. علاوه بر توضیح هر یک از روشها و چگونگی مراحل درمان، از اختلالات و بیماری های مرتبط با این روش های درمانی هم نام برده شد.
  • در خلال گفتگوها سایت های علمی معتبر جهانی و کتابهای مرتبط معرفی شدند.

سمینار

سمینار

سمینار

  • در پایان سمینار با تشکیل پنل پرسش و پاسخ، تعامل سودمندی بین شرکت کنندگان و سخنرانان برقرار شد.
  • نتیجه سمینار اینکه محققان روانشناسی مثبت بر این اعتقاد هستند که امروزه دیگر روش های سنتی و قدیمی جوابگوی نیاز افراد در حوزه روانشناسی نیستند و روانشناسی مثبت تلاش می کند تا علاوه بر پذیرش نقص ها و محدودیت هایش، با تمرکز بر توانمندیها و نقاط قوت بتواند پاسخگوی رویکردهای متعدد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *