سخت رویی

سخت رویی(بهره گیری از شرایط استرس زا در جهت رشد تاب آوری)- مروری بر فصول ۷ الی ۱۰

سخت رویی می تواند در شغل و روابط هم تأثیر به سزایی داشته باشد. در فصول دیگر این کتاب این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است:

 • فصل هفتم: سخت رویی، تسهیل ساز در شغل و رابطه 

در این فصل اشاره می شود که نه روابط ما با دیگران و نه موقعیت های شغلی ما خوب یا بد، ماندگار نیستند. از آنجایی که افراد اغلب به دنبال ثبات هستند این عدم قطعیت موجب ایجاد استرس می شود. تعامل با افرادی با الگوهای رفتاری متفاوت و پیچیدگی های شغلی از استرسورها هستند؛ پس به دنبال محافظت از خود در مقابل این تغییرات بر می آییم مثلاً به دنبال ارتباط با افرادی مشابه خودمان هستیم و یا شغل های عادی و روتین را انتخاب می کنیم که البته در دراز مدت موجب حس یکنواختی و بی معنایی می شود.

اما افرادی که سخت رویی بالاتری دارند به علت نگاه وسیع ترشان، به دنبال یادگیری حل تعارضات با افراد، برقراری ارتباطات وسیع تر و بازتر، گوش دادن فعال، انتخاب شغل های متغیر و پیچیده هستند. با همه این اوصاف و تلاش ها ممکن است شکست بخوریم و موفق نشویم. فرد سخت رو به دنبال شناخت عوامل شکست برای پیروزی های آینده است. او به دنبال یادگیری و رشد، روابط عمیق و پرمعناست.

 • فصل هشتم: چگونه سخت رویی عملکرد نقش های نظامی و امنیتی را بهبود می بخشد؟

بعضی از افراد به واسطه شغلشان لازم است که حد نسبتاً کافی از سخت رویی را داشته باشند، مانند آتش نشانان، نیروهای امنیتی و نظامی، پلیس و …

این افراد ممکن است مدت زمان طولانی به دور از خانواده و در شرایط مرگ و زندگی باشند (کشتن یا کشته شدن). استرسورهای موجود در چنین شرایطی معمولی نیست و نیاز به آمادگی برای مواجه و مهارت استرس دارند. در غیر این صورت این افراد با مشکلات سلامتی مانند افسردگی، اضطراب، تنش، اختلالات گوارشی و مختل شدن خواب روبه رو خواهند شد.

از آنجا که امروزه جنگ دیگر در میدان نبرد نیست و در هر لحظه و هر جایی ممکن است حملات تروریستی رخ دهد، لازم است که افراد شاغل در چنین مشاغلی با آموزش از طریق کلاس ها، کارگاه ها، آموزش اینترنتی و از راه دور، مطالعه کتاب و مقالات مرتبط، گفتگو با همکاران و تبادل عقاید و اطلاعات هر چه بیشتر میزان سخت رویی خود را افزایش دهند.

 • فصل نهم: اهمیت وجود سازمان های سخت رو

در این فصل می خوانیم نه تنها افراد برای رضایت بیشتر از زندگی و ادامه بهتر آن نیاز به سخت رویی دارند بلکه سازمان ها هم برای توسعه و بقا در شرایط متغیر امروزی نیازمند چنین ویژگی هستند. سازمان های سخت رو تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده، نه تنها خواسته ها و نیازهای مشتریان را برآورده کرده بلکه با بهترین شیوه نیروی انسانی مناسب را حفظ می کنند.

 تبدیل جامعه از صنعتی به اطلاعاتی، جهانی سازی، حملات تروریستی، رکود اقتصادی و … عواملی هستند که پیچیدگی امور را افزایش می دهند. اما در این آشوب و بی نظمی ها سازمان های سخت رو ترقی می کنند. البته عامل مهم در این زمینه برخورداری از  فرهنگ و فضا و ساختار مناسب است.

این سازمان ها سه مولفه تعهد، کنترل و مبارزه جویی در سطح فردی را در سطح سازمانی به همکاری، اعتماد، ابتکار و خلاقیت تبدیل نموده و شعارشان یکی بودن حرف و عمل (walking the talk) است. ساختار ماتریسی، نداشتن بروکراسی های شدید، عدم وجود قوانین اداری خشک و دست و پاگیر، آینده نگری، آموزش مهارت تصمیم گیری و کار تیمی از ویژگی های آنهاست. معمولاً ترک شغل در آنها نرخ پایینی دارد. تحقیقات نشان داده که فقط یک سوم شاغلان بزرگسال بطور واقعی سخت رو هستند. مشاوره و طرح ارزیابی برای سازمان ها می تواند نشان دهد که سخت رو هستند یا خیر که در سایت WWW.HardinessInstitute.com پرسشنامه های لازم برای ارزیابی موجود است.

 • فصل دهم: روانشناسی احتمال 

این فصل مواجهه مثبت با رشد از مسیر تغییر را سنگ بنای سخت رویی می داند. از آنجایی که تغییرات در عصر حاضر زود به زود هستند پس نمی توان به هیچ موضوعی نگاه مطلق داشت. پذیرفتن روانشناسی احتمال می تواند در پذیرش تغییرات و تطبیق با آنها کمک کننده باشد.

در نهایت باید با آموزش و مشاوره بیاموزیم که از تغییرات استقبال کرده و آنها را به سمت بهبود مسائلمان پیش ببریم. منعطف باشیم، دائماً در حال یادگیری باشیم، از شکست ها درس گرفته و اولویت ها و اهدافمان را به روز نگه داریم.

پایان 

2 دیدگاه برای “سخت رویی(بهره گیری از شرایط استرس زا در جهت رشد تاب آوری)- مروری بر فصول ۷ الی ۱۰

 1. سلام خواستم تبریک بگم، خیلی خوب دارید پیش می رید. دو سلسله مطالب اخیرا رو دوست داشتم. خیلی استفاده کردم مخصوصا کتاب های خوبی که معرفی شد.

  1. درود جناب مدنی
   باعثه افتخار من هست که شما مطالب من رو مورد توجه قرار دادید و این انگیزه بسیار بزرگی برای یک آماتور هست که فردی چون شما با نگاه حرفه ای، به نوشته های من عنایت کردید. امیدوارم با نقدهاتون موجب حرفه ای شدن وبسایت من بشید.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *