چارچوب ذهنی

سخت اما ارزشمند (چرا و چگونه چارچوب ذهنی مان را تغییر دهیم؟)

چارچوب ذهنی

چارچوب ذهنی ما در همه زندگی ما جاری و حاکم است. زندگی همه ما ترکیبی از رویدادها، تجربه ها، تصمیم ها، گفت و گوها، رفتارها و اقدام هاست. همه حرف های ما، تحلیل های ما، تفسیرهای ما و همه آنچه که می گوییم و می شنویم و انجام می دهیم تابعی از اندیشه های جاری در ذهن ما است.

طرز فکر ما مجموعه ای از الگوهای ذهنی است که در پی رویدادهای مشابه و تکرار شونده به تدریج در ذهن شکل گرفته است. به این قالب ها یا الگوهای ذهنی، چارچوب ذهنی (mindset) می گوییم.

زمانی که رخدادهای مشابه، چارچوب های ذهنی ما را می سازند، حتی با وجود داده ها و اطلاعات و رویدادهای جدید و متفاوت، غالباً ذهن طبق چارچوب قدیمی خود پیش می رود و به راحتی نمی تواند چارچوب جدیدی را بپذیرد که البته این موضوع همیشه هم سودمند نیست؛ چرا که محیط پیرامون ما با همه اجزائش در حال تغییر است پس چطور می توان به چارچوب های ذهنی قدیمی و ثابت اتکا کرد و انتظار موفقیت و پیشرفت داشت؟

به همین دلیل است که امروزه یکی از تلاش های افراد برای توسعه فردی، تغییر الگوهای ذهنی قدیمی و ارزیابی و اصلاح آنهاست تا با یک چارچوب ذهنی جدیدتر، منطقی تر و قدرتمندتر به توانایی لازم برای مواجهه با دنیای پیرامون دست یابند.

خانم کارول دووک در کتاب طرز فکر به این موضوع اشاره می کند که اين تغيير از سخت ترين كارها در جهان است زيرا ما بايد ذهنمان را تغيير داده و متفاوت از قبل عمل كنيم كه مستلزم صرف انرژي و زمان زيادي است.

چارچوب ذهنی

اما اين سوالات مطرح مي شود كه:

  • چرا باید چارچوب های ذهنی را تغییر دهیم؟
  • چگونه برای تغییر آماده شویم؟
  • فرمول رشد ذهنی چیست؟
  • فواید داشتن چارچوب ذهنی مثبت کدام است؟

پاسخ این سوالات را می توانید در متن کامل این مقاله در شماره ۱۲۹ و ۱۳۰ (خرداد و تیر ۱۳۹۸) ماهنامه سپيده دانايي در بخش روانشناسي مثبت مطالعه نماييد.

*(با سپاس از لطف و حمايت هاي ارزنده خانم دكتر زهره قرباني)

4 دیدگاه برای “سخت اما ارزشمند (چرا و چگونه چارچوب ذهنی مان را تغییر دهیم؟)

    1. سلام روز بخير. بله با مراجعه به برخي از شهر كتاب ها و اپليكيشن هاي فيديبو، طاقچه و اشتراك از طريق شماره تماس ۶۶۹۷۷۹۳۵ الي ۹ مي توانيد مجله را تهيه نماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *