ارتش

سازگاری گسترده سربازان (چشم اندازی برای گسترش انعطاف پذیری روانی در ارتش امریکا)

ارتش امریکا با کمک اساتید دانشگاه، محققان و انجمن روانشناسی امریکا اقدام به اجرای طرحی به نام سازگاری گسترده و همه جانبه سربازان (CSF) کردند که اجرای این طرح حدود ۱۲۵ میلیون دلار هزینه در بر داشت. البته این طرح دائماً در حال اجراست و با توجه به مقتضیات، به روز می شود. این روش یک برنامه درمانی نیست بلکه کاملاً آموزشی است و بر روی پیشگیری و تقویت نقاط قوت روانی افراد متمرکز است. این طرح در بین همه اعضای جامعه ارتش شامل سربازان، خانواده هایشان و گروه های غیرنظامی ارتش مانند کارمندان پیاده سازی می شود.

ارتش

چرا این طرح در نظر گرفته شد؟ 

اینکه چرا چنین طرحی در نظر گرفته شد دو علت داشت:

۱- مشاهده شد که سربازان امریکایی بیش از یه دهه است که درگیر جنگ در عراق و افعانستان هستند و جدایی طولانی مدت از خانواده و عزیزانشان و حضور دائمی در موقعیت های پیچیده و پراسترس و خشن، آنها را متحمل حجم بالایی از استرس نموده به طوری که بر روی عملکرد جسمی و روانی شان تأثیر گذاشته، تا حدی که بعضی از آنها دیگر توان مقابله ی موثر بدون کمک دیگران را با رخدادهای جنگی ندارند و از طرفی نرخ خودکشی و ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در حال بالا رفتن است.

۲- از طرفی مقامات بالای ارتش معتقدند که جنگ هیچ گاه آغاز و پایان مشخصی ندارد و نمی توان تعیین کرد که چه زمانی به پایان می رسد، پس باید نیروهای سالم تر و قوی تری چه به لحاظ فیزیکی و چه روحی و روانی برای ادامه خدمت و یا حمایت از افراد مبارز در سال های آینده پرورش داد.

هدف و چشم انداز طرح چیست؟

هدف غایی از این طرح افزایش سطح انعطاف پذیری و سازگاری در کل ارتش است. به بیان دیگر اجرا کنندگان این طرح به دنبال تغییر فرهنگ ارتش امریکا هستند. به این معنا که توسعه انعطاف پذیری روانی مانند آمادگی جسمانی باید جزئی مهم از فرهنگ ارتش شود.

در واقع این طرح مانند یک کاتالیزور برای تغییر فرهنگ ارتش عمل می کند، از فرهنگی که زمانی سلامت فیزیکی و رفتاری در آن مهم بوده به فرهنگی که در آن انعطاف روانی مهم ترین جز است.

روش اجرا آن چگونه است؟

در این رویکرد به ۵ بُعد توجه می شود:

۱- فیزیکی  ۲- اجتماعی ۳- عاطفی ۴- معنوی ۵- خانوادگی.

روش آموزش به دو طریق است: ۱- حضور در کلاس ۲- آموزش از طریق وب.

برنامه ریزی آموزشی در این طرح به این طریق است که آموزش ها برای همه افراد به یک شکل و یک روش نیست بلکه برای هر فرد متناسب با سطح انعطاف پذیری روانی اش (ارزیابی های آنلاین اولیه) و سن و موقعیت شغلی در نظر گرفته می شود، به عنوان مثال نیاز یک سرباز ۱۸ ساله با یک سرهنگ ۴۰ متفاوت است پس روش آموزشی هم متفاوت خواهد بود.

ارتش

شعار طرح چیست؟

 

” آماده سازی بهتر جامعه ی ارتش برای حفاظت از امریکا در آینده ای پیچیده و نامطمئن “

 

منبع:

 

(Comprehensive Soldier Fitness  (A vision of psychological Resilience in the U.S.Army

by: George  W.Casey Jr.             General, U.S.Army chief of staff

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *