روان شناسی مثبت

روان شناسی مثبت (For DUMMIES)

روان شناسی مثبت (For DUMMIES) نوشته آوریل لیمن، گلادیانا مک ماهن و ترجمه خانم فریبا مقدم، یکی دیگر از کتاب های گروه روان شناسی مثبت گراست.

همانطور که می دونیم مجموعه کتاب های دامیز، اولین بار در اواخر قرن بیستم در امریکا برای آشنایی مردم عامه با مباحث کامپیوتر تلاش کرد تا با قلم غیررسمی و به ساده ترین شکل ممکن مباحث علمی را به نگارش در بیاره و امروزه تقریباً در همه حوزه ها کتاب های دامیز وجود دارند و برخی از آنها به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده اند. در ایران هم نشر آوند دانش و نشر هیرمند حق انحصاری ترجمه و نشر این گروه کتاب را دارند.

کتاب شامل ۵ بخش و هر بخش شامل چندین فصل است. ۵ بخش کتاب عبارتند از:

 1. معرفی روان شناسی مثبت
 2. هماهنگ کردن زمان، گذشته، حال و آینده
 3. آنچه روان شناسی مثبت می تواند برای شما انجام دهد.
 4. روان شناسی مثبت در دنیای واقعی
 5. بخش ده تایی

در ابتدا کتاب ما را به سادگی با روان شناسی مثبت و بزرگان روان شناسی مثبت مانند مارتین سلیگمن، میهالی، پیترسون و تحقیقات و دستاوردهایشان آشنا می سازد. در فصول متعدد، کتاب به عناوین مهم این حوزه از قبیل خوش بینی، زندگی در لحظه اکنون، معنای زندگی، موثر و بهتر بودن در شغل و کار، توسعه روابط بین فردی، بهره مندی بیشتر از سلامتی، توانایی و نقاط قوت فردی، غرقگی (Flow) و … از طریق مثال های عینی و جداول و تمرین های کاربردی می پردازد.

من در این معرفی چند نکته جذاب کتاب را نقل قول می کنم و باقی مطالب را پیشنهاد می کنم با تهیه کتاب مطالعه بفرمایید.

* یکی از مسائل مورد علاقه همه ما، چگونه شاد شدن یا بیشتر شاد شدن هست. در کتاب به “تناقض ایستروبروک” اشاره کرده و کتاب “چگونه زندگی بهتر می شود وقتی مردم حال بدی دارند” را معرفی می کند که پیش تر من در اینجا مختصری در مورد آن نوشته ام.

* نکته دیگر مطرح شده در کتاب برای شادی های بادوام، به تعویق انداختن لذت ها به منظور دستیابی به کامیابی است. کتاب می گوید:

«ارضای خواسته ها امری فوق العاده است اما به تعویق انداختن کامیابی (انجام کاری که ممکن است نتایج آن تا مدت ها قابل رویت نباشد) به افزایش رضایت از زندگی کمک می کند. برای رسیدن به شادی واقعی باید لذت لحظه ها را تجربه کنیم اما برای کامیابی در آینده باید گاهی لذت ها را به تعویق بیاندازیم.»

* امروزه گرایش به مادیات و فرهنگ لذت آنی در همه دنیا فراگیر شده است. اینکه امروز با خرید یکی از خواسته هایمان خوشحالیم و چند ساعت بعد چیزی بهتر از آن را می خواهیم. کتاب این موضوع را تحت عنوان «چرخه لذت» توضیح می دهد:

«قانون بازگشت های نزولی که برای دستیابی به رضایت یکسان باید بیشتر و بیشتر کار کنید با این نتیجه که عدم رضایت ممکن ترین نتیجه است. »

* آیا تا به حال به این فکر کردید که کلیدی ترین توانایی شما چیست؟ چرا در برخی کارها بهتر هستیم؟ چرا انجام بعضی کارها برایمان ساده تر است؟

قطعاً بسیار ارزشمند هست که افراد خیلی زود و دقیق نسبت به توانایی هایشان شناخت پیدا کنند. جالبه بدانید (به نقل از کتاب) که در سال ۲۰۰۱ محققان از ۱۰۰۰ نفر بریتانیایی درباره توانایی هاشون سوال کردند و فقط یک سوم آنها توانستند به این سوال پاسخ بدهند.

توانایی فراتر از خوب بودن در انجام کاری هست و البته مهمتر از داشتن توانایی، چگونه استفاده کردن از آن است. در این کتاب برای توانایی، ۴ ویژگی در نظر گرفته شده است. زمانی که هر ۴ ویژگی را به خوبی داشته باشیم می توانیم از آن توانایی به خوبی استفاده کنیم.

 1. بهترین کسی که می توانید باشید. ( یعنی اوج کارآیی که موجب پرورش و رشد می شود.)
 2. توانایی ذاتی (یعنی متولد شدن با مهارت خاصی)
 3. همسویی (یعنی توانایی همسو با باورها و ارزشهایتان باشد نه برای خوشنودی دیگران)
 4. میزان انرژی (یعنی تجربه غرقگی (Flow)،لذت بردن از انجام آن کار و احساس خوب و داشتن انرژی لازم برای انجام آن)

* درباره معنای زندگی هم قبلاً اینجا نوشتم و شما هم حتماً در این خصوص مطالب زیادی را مطالعه کردید اما یک نقل قول از میهالی درباره معنای زندگی در کتاب آورده شده بود که می تونه مفید باشه:

میهالی معنای زندگی را در تأثیرگذاری بر جهان و با این سه مولفه بیان کرده:

 1. به دست آوردن تصویری از آنچه می خواهید و دلیل آن.
 2. دست به کار شدن و پشتکار داشتن تا رسیدن به هدفتان.
 3. وفاداری به ارزش ها در تمام مدتی که اهدافتان را دنبال می کنید.

در کل، کتاب علمی، ساده و کاملاً کاربردی و مفید برای علاقه مندان این حوزه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *