در ابتداي سال نو، زندگيمان را وزن كنيم.

سال نو تا چند روز ديگر فرا مي رسد و سال كهنه  ۱۳۹۷ با تمام رخ دادهايش پايان مي يابد. سالي كه احتمالاً با كلي هدف و آرزو شروع كرده ايم و حال بايد در واپسين روزها، نتيجه را ارزيابي كنيم.

من بطور شخصي در اسفند ماه هر سال يك دفترچه يادداشت كوچك تهيه كرده و خواسته ها و اهداف مهم خود را براي سال نو (در ابعاد مختلف زندگي) مي نويسم. اغلب سعي مي كنم كه اهداف با جزئيات و مدت زمان لازم نوشته شوند و در طي سال بارها و بارها به آن ها مراجعه كرده تا خواندنشان مروري بر اهميتشان باشد. در طول سال با رسيدن به هر هدف، يك تيك كنار آن به معناي پايان موفقيت آميز مي گذارم.

از طرفي اسفند ماه هر سال، به ارزيابي كلي اهدافم پرداخته و نتيجه را بررسي مي كنم. قطعاً اهدافي هستند كه در سال قبل به دلايل مختلف نتوانسته ام به آنها دست يابم؛ براي چنين مواردي مجدداً آنها را ارزيابي مي كنم: آيا در سال جديد اين مورد لازم است در ليست اهداف من باشد يا بهتر است حذف شود؟ اگر لازم است بهتر است اولويت آن، چگونگي انجام آن، مدت زمان لازم براي آن چگونه باشد؟

بخشي از كتابخانه من مختص اين دفترچه هاي يادداشت است. گاهي با رجوع كردن به آنها و خواندن اهداف مثلاً ۵ سال پيش، احساسات متنوعي را تجربه مي كنم؛ شگفت زده شدن بابت خواسته هايم، رضايت و انبساط خاطر و البته گاهي پشيماني. به هر حال اين روش در مورد شخص من شيوه موثر و مفيدي بوده است.

اما در روانشناسي مثبت گرا همواره تأكيد بر زندگي در لحظه حال شده است. اين بدان معنا نيست كه گذشته و آينده را فراموش كنيم و يا دست كم بگيريم. بزرگان روانشناسي مثبت گرا تأكيد بر درس گرفتن و رضايت از گذشته، زندگي در لحظه حال و لذت بردن، برنامه ريزي و خوش بيني براي آينده دارند.

پس مي توان گفت كه نوشتن اهداف، از گام هاي اوليه در جهت برنامه ريزي براي روزهاي آتي زندگيست.

در كتاب شادماني دروني، مارتين سليگمن پدر روانشناسي مثبت گرا، يكي از تكنيك هاي شخصي خود را براي برنامه ريزي آينده بازگو مي كند. ترجيح مي دهم متن كامل كتاب را ارائه كنم:

«من اين كار را انجام مي دهم:

كمي پس از روز اول سال، يك زمان نيم ساعته را به پُركردن برگه “بازنگري ژانويه” اختصاص مي دهم. براي اين منظور، زماني را كه از هر گونه تأثير مثبت يا منفي زودگذر و موقتي به دور باشد، انتخاب كرده و پشت كامپيوتر – كه در آنجا در ده سال گذشته، براي هر سال نسخه اي از آن فرم را به منظور مقايسه اهداف ذخيره كرده ام – مي نشينم. بر روي مقياسي از ۱ تا ۱۰ (خيلي بد تا عالي) رضايت از زندگي خود را در هر كدام از حوزه هاي زندگي كه برايم ارزشمند هستند، ارزيابي مي كنم و براي جمع بندي هر مورد دو جمله مي نويسم. حوزه هاي ارزشمند زندگي از نظر من موارد زير هستند كه نظر شما مي تواند متفاوت از اين باشد:  ((عشق – حرفه – مسايل مالي – بازي – دوستان – سلامتي – مولد بودن – كلي))

من از يك مقوله ديگر، يعني “خط سير” هم استفاده مي كنم و در آن تغييرات سال به سال و سير آنها را در ده سال گذشته با دقت مورد بررسي قرار مي دهم.»

از آنجايي كه احساساتي كه در زندگي داريم (شادي، غم، موفقيت، شكست، خشم و …) معمولاً بي ثبات هستند پس لازم است از روشي دقيق‌تر استفاده كنيم. روش پيشنهادي مارتين سليگمن مي‌تواند در تصميم گيري براي آينده به ما كمك كند. اين روش وضعيت ما را در حال حاضر به طور دقيق نشان داده و زمانِ دست به اقدام زدن را براي ما مشخص مي كند.

شايد پيشنهاد مفيدي باشد كه امسال، در ابتداي سال نو، زندگي خود را وزن كنيم.

به نقل از رابرتسون ديويس (Robertson Davis) نويسنده و نمايش نامه نويس:

«سالي يك بار زندگي خود را وزن كنيد. اگر متوجه شديد كه داريد وزن از دست مي دهيد، زندگي خود را تغيير دهيد.»

3 دیدگاه برای “در ابتداي سال نو، زندگيمان را وزن كنيم.

 1. واقعا زمانی که مشغول برنامه ریزی میشیم، مهم هست. لحظه ای که تحت تاثیر احساسات و هیجانات هستیم و آینده را به درستی ارزیابی نمی‌کنیم؛ و هم توان خودمون رو و هم چالش ها و میانبرها رو به شکل غیر واقعی می‌بینیم،
  باید بگم بارها پیش آمده و برخورد داشتم با دوستانی که از برنامه ریزی و هدف گذاری در زندگی به همین علت فراری هستند و اون رو بی فایده میدونند. چیزی که آنها خودشان آگاه نیستند اینه که برنامه ای که میریزن با واقعیت زندگیشان شان فاصله دارد. برنامه ریزی و هدف گذاری باید قابل دستیابی و متناسب توانمندی و واقعیت‌های محیط باشد
  در حالت های هیجانی که غمگین، ناامید و ناراحت یا در حالتی که خوشحال، در حال تجربه یک موفقیت زودگذر و یا یک حس هیجانی هستیم ، قاعدتا نگاه به آینده و مسیر متفاوت خواهد بود.
  امسال برای بار اول سعی می کنم این لیست اهداف را تهیه کنم. ممنون از سارا

  1. درود مختار جان،
   البته با مسیری که امسال تو در پیش گرفتی و تا حدودی ازش مطلع هستم فکر می کنم به وزن زندگیت افزوده شده اما در ادامه این مطلب، خیلی زود کتابی در جهت رسیدن به اهداف معرفی خواهم کرد.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *