درماندگی آموخته شده

درماندگی آموخته شده و افسردگی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که از چنین جمله هایی استفاده کنید؟

 • فایده ای ندارد من این درس را یاد نمی گیرم.
 • از دست من کاری بر نمی آید، در اختیار سرنوشت و تقدیر است.
 • تلاش های من بیهوده است.
 • من به اندازه کافی جذاب نیستم و کسی تمایل به دوستی با من ندارد.

احتمالاً همه ما در شرایط خاصی از قبیل فشارهای خانوادگی، شغلی، عاطفی، تحصیلی و بطور کلی شکست ها و ناکامی ها دچار چنین احساسی شده ایم. بطور طبیعی این احساس باید کوتاه مدت باشد و بعد از مدتی بهبود پیدا کند. اما در برخی افراد این اتفاق نمی افتد و این حس در آنها ریشه دوانده و به همه امور زندگی و شخصی آنها تعمیم می یابد. ادامه این سرخوردگی ها، سرکوفت ها و احساس ناتوانی در کنترل وقایع زندگی می تواند منشأ افسردگی و بدبینی در افراد شود. این احساس و تبعات آن باعث شکل گرفتن نظریه ای در روانشناسی مثبت گرا به نام “درماندگی آموخته شده (Learned Helplessness)” می شود. حال ببینیم این نظریه چیست و به چه معناست؟

تصور کنید برای رسیدن به هدف مشخصی مانند تحصیل، راه اندازی یک استارت آپ، ارتقای شغلی، روابط عاطفی، کسب درآمد بیشتر، ترک اعتیاد، کم کردن وزن و … بارها و بارها تلاش های مداوم و مکرر انجام می دهیم اما نهایتاً موفق نمی شویم و به هدفمان نمی رسیم. از آن پس در مورد همین هدف یا اهداف مشابه دیگر تلاش نخواهیم کرد زیرا تلاش های قبلی ما ناکام مانده اند. در واقع ما می آموزیم که تلاش و کوشش با پیشرفت مرتبط نیست.

این درک منفی از خود موجب یأس، بدبینی، کاهش خلاقیت، بی تفاوتی و منفعل شدن نسبت به شرایط، از دست دادن انگیزه و عزت نفس و نهایتاً در اوج آن افسردگی خواهد شد. یکی از مثال های بارز آن زندانیان اردوگاه های مرگ هیتلر است که کوشش های ناموفقی داشتند و نهایتاً افسردگی و مرگ را در آغوش می گرفتند.

داستان نظریه درماندگی آموخته شده:

همه ما این نظریه را با داستان فیلی که از بچگی با طناب به تنه درختی بسته شده بود می شناسیم که سال ها بعد با آن که قوی و توانمند شده بود و طناب برای او بسیار نازک بود، با تصور ناتوانی گذشته از جای خود حرکت نمی کرد.

امروزه در هند و جنوب شرق آسیا از این روش برای رام کردن فیل ها استفاده می شود.

درماندگی آموخته شده

آزمایش دیگر در این خصوص اردک ماهی هایی هستند که در آکواریوم پر از ماهی کپور بودند و از آنها تغذیه می کردند. پژوهش گران با قراردادن مانع شیشه ای موجب ناکامی آنها شدند و پس از مدتی آنها حتی با برداشتن مانع، تلاشی برای صید ماهی ها نمی کردند.

این نظریه در دهه ۶۰ میلادی به صورت کاملاً تصادفی زمانی که محققان شرطی شدن پاولف را بررسی می کردند شکل گرفت و موجب شد که مارتین سلیگمن در این زمینه پیشگام و در نتیجه مشهورتر از قبل شود.

آزمایش به این صورت بود که سلیگمن و استیون مایر چند سگ را در محفظه ای که وسط آن مانعی بود قرار دادند و به آنها شوک الکتریکی وارد کردند. در ابتدا سگها واکنش هایی از قبیل تکان دادن دُم، پارس کردن، پریدن و تلاش برای فرار کردن نشان دادند و به آن طرف مانع می رفتند و دیگر اثری از شوک نبود. در مرحله بعد حتی پریدن از مانع و رفتن به آن طرف محفظه فایده ای نداشت زیرا شوک ها در آنجا هم ادامه داشت. در نتیجه سگ ها متوجه شدند که تلاش آنها منجر به قطع شوک نمی شود. در مراحل بعدی با وجود آنکه آن طرف مانع دیگر شوکی وجود نداشت اما سگ ها تسلیم شده و دیگر انگیزه ای برای پاسخ به شوک و فرار از آن نداشتند.

درماندگی آموخته شده

پس سلیگمن نظریه درماندگی آموخته شده را به این صورت عنوان کرد که در مقابل رویدادهایی که می توانیم آنها را کنترل کنیم، بسیاری رویدادها هم هستند که نمی توانیم کاری در موردشان انجام دهیم و غیرقابل کنترلند که موجب ضعیف شدن و ناتوانی فرد در پاسخ موثر و در نتیجه استرس و افسردگی و بدبینی می شود.

همچنین سلیگمن بیان می کند که با توجه به این تئوری علت درماندگی افراد می تواند عوامل پایدار یا ناپایدار، سراسری یا موضعی، درونی و یا بیرونی باشد. افرادی که دائماً در رویدادها خودشان را سرزنش می کنند و به خود نگاه منفی دارند و این رویه را ادامه می دهند تمایل بیشتری به افسردگی و بدبینی دارند و افرادی که عوامل بیرونی را هم در اتفاقات دخیل می دانند و زود به وقایع پایان می دهند کمتر دچار افسردگی شده و خوش بین هستند.

البته تحقیقات سیلگمن نشان می دهند که حدود یک سوم افراد به درماندگی دچار نشده و در چنین موقعیت هایی به تلاششان ادامه می دهند.

**********

آنچه که می توان از نظریه درماندگی آموخته شده برداشت کرد اینکه ناکامی ها و شکست ها به خصوص در دوران کودکی می توانند تبعات بزرگی در پی داشته باشند.

علاوه بر این Harrison White در کتاب “هویت و کنترل” بیان می کند که مفهوم ناتوانی و درماندگی می تواند فراتر از قلمرو روانشناسی فردی و اجتماعی باشد، مانند فرهنگ یا هویت سیاسی که در بدست آوردن اهدافش شکست خورده و ناتوان است.

از جمله راهکارهای توصیه شده برای ممانعت و مبارزه با درماندگی آموخته شده می توان به کوچک و خُرد کردن اهداف اشاره کرد تا با طی کردن موفقیت آمیز آنها اعتماد به نفس و امید افزایش یابد. همچنین موانع ذهنی و نوع تفسیر و تفکر ما از شکست ها و رویدادها می تواند در بروز یا عدم بروز این نظریه بسیار موثر باشد.

کتاب “مارتین سلیگمن، نظریه درماندگی آموخته شده و روانشناسی مثبت نگر” نوشته رامین کریمی و نشر دانژه برای علاقه مندان به این مبحث می تواند منبع مفید و کامل تری باشد.

9 دیدگاه برای “درماندگی آموخته شده و افسردگی

 1. باسلام و عرض ادب
  من بسیار ممنون خواهم شد کهدر حدامکان و ووقت گرانبهای تان چندکتاب که بطور دقیق نظریه درماندگی آموخته شده سلیگمن را درخود دارند باجزئیات دقیق نام مولف و ناشر معرفی فرمائید
  بسیار بینهایت قدردان خواهم بودکه کمک کنید من بتوانم کتاب زیر را پیدا کنم
  از درماندگی تا ظهوراسطوره ، محمدحسن معافی و جابرداودی نشرسایه سخن

  1. با سلام و سپاس از توجه شما. کتاب درماندگی آموخته شده نوشته رامین کریمی و انتشارات دانژه در کتابفروشی ها و سایت های کتابفروشی موجود هست. در مورد کتاب از درماندگی تا ظهور اسطوره من سایت چند کتابفروشی معتبر را دیدم که فعلا موجود نداشتند. فکر می کنم بهترین راه حل، مراجعه به سایت انتشارات کتاب یعنی سایه سخن هست. من اطلاعات انتشارات سایه سخن را هم اینجا خدمتتون گذاشتم.
   آدرس ما: تهران، خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، کوچه بهشت آیین، پلاک ۱۹، طبقه همکف
   تلفن: ۶۶۴۹۶۴۱۰ ، ۶۶۹۶۲۴۵۶ (۰۲۱) تلفکس: ۶۶۴۹۵۲۸۰
   همراه و تلگرام: ۰۹۱۰۰۷۳۸۹۲۵ (لطفا در خارج از ساعات اعلام شده و ایام تعطیل با شماره همراه تماس نگیرید.)
   ساعات کار انتشارات : شنبه تا چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰ پنج شنبه: ۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰

  1. باسلام
   البته من روانشناس و روان درمانگر نيستم؛ اما توصيه هايي كه براي پيشگيري شده، مي توان اهداف بزرگ را تكه تكه كرد تا با موفقيت و دستيابي به هر كدام احساس ناكامي بوجود نيايد و يا با معنا دادن به اهدافمان بتوانيم انگيزه لازم را كسب كنيم.
   در مورد درمان هم تا حدودي كه من مطلع هستم از درمان هاي شناختي – رفتاري (CBT) استفاده مي شود و به فرد آموزش داده مي شود تا بتواند بر الگوهاي فكري و رفتاري غلط غلبه كند.
   با اين حال براي اطلاعات دقيق تر در اين خصوص، ترجيح ميدهم از اهلِ فن راهنمايي بگيريد.
   با سپاس

 2. سلام و وقت بخیر. روانشناسی مثبت گرا هیچ ربطی به دین و باورهای دینی ندارد. لطفا اطلاعات غلط به کاربران ندهید. الان قرن بیست و یک هست. چند درصد مردم اعتقادات مذهبی دارند و مسلمان هستند؟انهایی که مسلمان نبوده و باور های مذهبی ندارند یعنی از روان شناسی مثبت گرا نمیتوانند استفاده کنند؟به گمانم رشته ی خود را در یکی از همین دانشگا ها جعفر صادق، فاطمه و … خوانده اید.در توضیح اقای محمد هم باید عرض کنم که شما اصلا خدا،جهان،خواسته ها و… رو متوجه نشده اید. خداوند بیکار نیست بشینه برای هفت میلیارد طرح و نقشه بریزه.اگر اینطوری بود پس بحث اختیار و ازادی چی میشه؟ کار خداوند همه اش بر روی عدالت هست. خداوند به هیچ کسی بد نمیده. هر انچه میرسد از خود ماست. مثلا تا حالا فکر کرده اید که انهایی که مدام دعا میکنند و یا بر سرشون میزنن هم بیمار میشوند؟من موردهایی میشناسم خادم حرم هست اما سرطان داره. جواب شما به اینها چیست؟ انچه در این جهان میچرخد بر اساس قوانین و مدارهای خاصی است. که اشاره به تمام انها در اینجا نمیگنجد.توصیه میکنم بیشتر مطالع بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   اول سپاس که وقت گذاشتید و مطالب را مطالعه کردید. دوم اینکه من با قاطعیت خدمت شما عرض می کنم که هیچیک از مطالبی که می نویسم از تفکرات ذهنی شخص من نیست و همه مطالب از رفرنس های علمی ایرانی و خارجی و با وسواس نسبت به صحت مطالب گردآوری شده است پس با درصد بالایی اطمینان دارم که اطلاعات غلط به کاربر نخواهم داد.
   در ضمن چندین بار کامنت شما را خواندم اما هیچ ارتباطی بین مطلب درماندگی آموخته شده و افسردگی و کامنت شما نیافتم احتمالاً از حوزه درک من خارج است.
   به هر حال از بازخورد شما سپاسگزارم و امیدوارم مطالب موجب رنجش شما نشود که اگر اینطور است ممنون می شوم سایت بنده را مطالعه نفرمایید.
   با سپاس

 3. سلام…
  مفهوم قضا و قدر… یا توکل کردن هم تو دین اسلام هست. که اگر ما هدفی داشتیم و با وجود تلاش به ان نرسیدیم شاید نفع واقعی ما در رسیدن به ان موفقیت نبوده. یا ایه ای هست که می فرماید ممکنه چیزی باشه که شما خوشتون بیاد و فکر کنید که برای شما مفید هست اما اینطور نیست و یا بر عکس. چیزی را که ما دوست نداشته باشیم و برای ما خوب باشد. یا مفاهیمی مثل صبر بر مصیبت… یا ارزشمند ترین شما در نزد خداوند با تقواترین شما هست. و اینکه ممنون از سایت و نوشته های خوبتون. قصد دارم مرتب بخونم.

  1. درود بر شما و ممنون از بازخوردتون. امیدوارم مطالب مفید باشند.
   بطور کلی در روانشناسی مثبت گرا یکی از توصیه های کاربردی به افراد، تقویت اعتقادات مذهبی هست. چون این افراد معمولاً تاب آوری بالاتری دارند و خوش بین ترند. پس دین و کلاً اعتقادات و باورهای افراد می تواند اثر مثبتی در سپری کردن از مشکلات و سختی ها داشته باشد. اگر تمایل دارید که در مورد ارتباط روانشناسی مثبت گرا و دین و آموزه های معنوی بیشتر بدانید می تونم این کتابها را خدمتتون معرفی کنم:
   روان درمانی و معنویت، معنویت و روانشناسی مثبت، معنویت درمانی و رویکرد روانشناسی مثبت نگر.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *