خوبی؟

خوبی؟ (گفتگویی که می تواند زندگی بخش باشد.)

نمی دانم شما چقدر عادت دارید یا بهتر است بگویم چقدر برایتان اهمیت دارد روزانه از اطرافیانتان حال و احوالشان را هر چند کوتاه بپرسید. هنگام نوشیدن یک فنجان چای در دانشگاه، موقع خوردن وعده ناهار یا شام در کنار خانواده، موقع عبور از کنار میز همکارتان سر صحبت را فقط با یک پرسش ساده باز کنید: “خوبی؟”

و یا گاهی با یک تماس کوتاه یا یک پیام کوتاه: “سلام، چطوری؟ خوبی؟” اوضاع و احوال دوستانتان را پرسیده باشید.

به هر حال فکر می کنم کمی توجه به دور و بریهایمان کار سختی نیست.

در مطلب قبلي گفته شد كه يكي از راه هاي توصيه شده در روانشناسي مثبت گرا براساس تحقيقات انجام شده در زمينه جلوگيري از خودكشي، وقت گذاشتن و توجه به یکدیگر است. البته اين توجه و گوش شنوا بودن هم آدابی دارد كه در اين اينفوگرافي توضیح داده شده است.

نتایج بررسی ها به محققان نشان داده که تنهایی و انزوا از عوامل مهم در ایجاد بیماری های روحی و روانی و افسردگی و تبعات بعدی آن مانند خودکشی است و این نتایج آنقدر اهمیت دارد که:

از ۸ سال پيش در کشور استرالیا، ۱۳ سپتامبر  روز جهانی ” Are you OK? day ” نامگذاري شده است.

این رویداد و دستاوردهایش بسیار مهم است به طوری که بسیاری از افراد مشهور و سلبریتی های استرالیایی از حامیان این طرح هستند.

هدف از مشخص کردن این روز و نام گذاری آن تنها و تنها، افزایش اهمیت و توجه افراد به یکدیگر و ایجاد شبکه های ارتباطی قوی تر و حمایت های عاطفی غنی تر و در نتیجه کاهش افسردگی و خودکشی است. سوال کوتاه ?Are you OK موجب اشتیاق و تمایل افراد به اتصال و ارتباط با یکدیگر شده و می تواند الهام بخش این باشد که همه افراد در هر مکانی، شغلی، زمینه ای، هر سلیقه ای اقدام به برقراری مکالمه های منظم و معنی دار برای حمایت از یکدیگر و حل مشکلات کوچک و افزایش سلامت عمومی و بهزیستی (رضایت از زندگی) داشته باشند.

این روز ملّی به ما یادآوری می کند که تنها با صرف چند دقیقه زمان و یک مکالمه ساده و کوتاه می توانیم کسانی را که دوست داریم حمایت کرده و به نوعی از آنها مراقبت کنیم، چیزی که همه انسانها نیازمند و خواهان آن هستند. برقراری ارتباط بهترین روشی است که هر فردی می تواند برای خودش و یا برای افرادی که در معرض خطر افسردگی و خودکشی هستند انجام دهد.

2 دیدگاه برای “خوبی؟ (گفتگویی که می تواند زندگی بخش باشد.)

 1. چه روز جالبی دارن.
  به چه نکته ای زیبایی اشاره کردین. به نظرم سادگی و و در عین حال جذاب بودن عنوان این روز، خود گویای ارتباط ساده و فاقد رسمیت است.
  من در بعضی از سازمان های بزرگ و معروف دیده ام که ارتباطات و تعاملات دو سویه خیلی کم رنگ شده است.
  ارتباط رییس با همکاران، ارتباط همکاران با یکدیگر و ….
  به نظرم میشه در سازمان های ما هم چنین رویدادی اتفاق بیفته.
  یکی اشو تو شاتل دیدم. تحت عنوان صبحانه کاری که مدیر عامل محترم و دوست داشتنی آن با وجود فرصت کم سعی می کنه هم با همکاران دیدار و گفت و گو کنه و هم به صرف صبحانه بپردازد.

  1. درود،
   بله من هم خیلی تحت تأثیر این روز که البته مبنای علمی و تحقیقی داره قرار گرفتم و بیشتر اثرات بزرگی که می تونه در زندگی ما داشته باشه و باور نکردنیه. به نظرم اینکه در روابط ما چنین چیزهایی داره کم رنگ میشه دلیلش مشغله و کمبود وقت نیست، شاید یکی از دلایلش متوقع بودن از هم هست، اینکه چرا همیشه من، چرا اول فلانی احوالپرسی نکنه و چیزهایی از این قبیل.
   با نظر شما در مورد شرکت شاتل موافقم. این طرز برخورد مدیرعامل چون باعث شکسته شدن بوروکراسی های موجود میشه می تونه انسجام و همدلی و در نتیجه رضایت شغلی را باعث بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *