اراده به خردورزي

اراده به خردورزي

كتاب اراده به خردورزي از كتاب‌هاي خودياري نوشته دكتر علي صاحبي و توسط انتشارات سايه سخن منتشر شده است.

دكتر علي صاحبي دكتراي روانشناسي باليني از دانشگاه NSW (نيو سات ولز) سيدني و فوق دكترا اختلالات وسواس از دانشگاه سيدني دارد. او دوره هاي رسمي شناخت درماني را زير نظر آلبرت آليس گذرانده و در سال ۲۰۰۶ به جنبش روانشناسي مثبت نگر تئوري انتخاب و موسسه واقعيت درماني ويليام گلسر پيوسته و در حال حاضر مربي ارشد و عضو هيأت علمي آن موسسه مي باشد.

آلبرت الیس روانشناس امريكايي و بنیان‏ گذار رویکرد شناختی در روان‏ درمانی، از مؤثرترین روان‏شناسان قرن بیستم است و این کتاب برگرفته از آموزه هاي او است.

به اعتقاد آلبرت آليس چهار باور ناسالم اصلي وجود دارد كه اساس تمام مشکلات روان‌شناختی افراد است:

۱- پرتوقعی (انتظار غیرمنطقی)

۲- افتضاح سازي يا فاجعه‌پنداری (وحشتناک دیدن وقایع)

۳- سطح پایین تحمل ناکامی (بی‌تحملی)

۴- دست كم گرفتن و تحقير خود و ديگران (كم ارزش شمردن خود و ديگران)

آلبرت آليس نظريه رفتار درماني عقلاني – عاطفي (روش عقلاني) و پيرو آن مدل ABC را ارائه كرد كه طبق آن عوامل بيروني (محيط و ديگران) نمي توانند ما را ناراحت و عصباني كنند بلكه “باورهاي غيرمنطقي” ما است كه ما را ناراحت كرده و ناراحت نگه مي دارد كه در مطلب قبلي شرح داده شد.

از طرفي سه گروه باور غيرمنطقي وجود دارد:

۱- ما بايد تحت هر شرايطي و هميشه بي نقص عمل كنيم و ديگران حتماً ما را تأييد كنند؛ كه موجب اضطراب، افسردگي، احساس بي ارزشي و ناكارآمدي مي شود.

۲- ديگران تحت هر شرايطي بايد با من منصفانه و عادلانه رفتار كنند؛ كه موجب عصبانيت، خشم، كينه، نفرت و بي ارزش دانستن ديگران مي شود.

۳- شرايط زندگي بايد هميشه طبق ميل و خواسته من باشد و من نبايد زيادي سختي تحمل كنم؛ كه موجب تحملِ كمِ ناكامي، ناراحتي، افسردگي و بهانه تراشي مي شود.

اگر دقت كنيم در هر سه اين باورها به جاي “ترجيح و خواسته”، “بايدِ مطلق و توقع” وجود دارد.

اين باورها از يكديگر مستقل نبوده و بر يكديگر تأثير مي گذارند و با هم در تعاملند.

در كتاب اراده به خردورزي مي آموزيم براي دستيابي به يك زندگي شاداب و رضايت بخش بايد باورهاي نادرست خود را زير سوال برده و آنها را جايگزين نماييم. در فصل اول با جدول خطاهاي شناختي و پيامدهاي آن آشنا مي شويم. در فصل سوم با سوالاتي ميزان يادگيري مخاطب از رويكرد عقلاني سنجيده مي شود. در فصول انتهايي كتاب تمرين هاي عملي براي درونسازي كردن مفاهيم آورده شده تا مخاطب فرآيندهاي حل مسئله را بياموزد و تسلط بيشتري بر عواطف و احساساتش در پيش گيرد.

دكتر علي صاحبي در مقدمه كتاب اشاره مي كند كه:

«اين كتاب تمرين عملي براي افرادي است كه با مشكل خاصي در زندگي روبرو هستند و يا مي خواهند به زيرساخت هاي فكري و تظاهرات رفتاريشان انسجام بهتري دهند و با افزايش كارايي خود خشنودي و رضايتمندي بيشتري را تجربه كنند.»

2 دیدگاه برای “اراده به خردورزي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *